7 Kardeşe 7 Gelin – 1954

Film yazılarıma güzel bir müzikal ile geri dönüş yapayım dedim.

Müzikal filmlerine küçüklükten ilk Sound of music filmini izlememle ilgim ve sevgim başlamıştı. Sonra tv de veya sinemada denk geldikçe izledim. Şarkıları her zaman sevmesem de özellikle şarkıya eşlik eden dans kareografilerini, ritmik dansları, tap dance denilen ayakkabının tabanı ve ucu ile ses çıkartmalı dansları çok keyif alarak izlerim. Aile içinde her ne kadar, filmde birisi şarkı söylemeye başlayınca ‘aman! kanalı çevir’ baskısı yaşamış olsam da, bertaraf ettiğim bu saldırılara rağmen bir müzikal arşivim olduğunu söyleyebilirim.

7 kardeşe 7 gelini sanırım ilk yıllar önce Kanal D de bir Pazar sabahı izlemiş olabilirim. Açıkçası ilk söylenen şarkıdan çok da keyif almamıştım ama filmin ilerleyen sahneleri o kadar cezbediciydi ki, bu filmi şarkılarından çok konusu ve danslar sebebi ile sevdiğimi söyleyebilirim. Genel olarak tema müziği de çok sevimlidir. Zaten özgün film müziği Oscar’ı kazanmış.

Filmimiz Adam isimli bir ormancının kasabaya gelerek evlenmeye karar verdiğini öğrenmemiz ile başlar. Burada gittiği lokantadaki Milly isimli sarışın ufak tefek ama kuvvetli kadını kendisi ile evlenmesi ve dağ evinde beraber yaşamaları için iknası ile devam eder. Milly ilk görüşte aşık olduğu bu adamla evlenip, kasabadaki pek çok erkeği kırık kalpleri ile geride bırakır. Sadece kendisi ve kocasına ait olacak “pembe panjurlu evine” doğru çıkılan, yeşilliklerle bezeli yolda Milly’nin hayallerini şarkıya dönüştürmesi ile gidilen yolculuk, eve varıldığında 6 tane izbandut gibi kayın birader ile karşılaşması ile hüsranla neticelenir. Bu ufak detayı Adam anlatmakta atlamıştır. Neden dersiniz acaba??

İlk görüşte aşk ve romantizm ile başlayan film bu noktada komediye dönmeye başlar. Bu 7 kardeş, yıllardır kadın eli değmemiş bir evde, neredeyse ayı ini gibi hale gelmiş, kendileri de saç sakal birbirine karışmış (en büyük abiyi hariç tutuyorum, o ilk bakışta biraz daha yontulmuş gözüküyordu) kıyafetlerini üstlerine dikmiş olarak (long john denilen uzun iç donların münasip yerleri düğmelidir, doğanın çağrısında sadece o düğmeleri açarak gerekli çıkışlar sağlanabildiğinden, yıkanma zahmetinden kurtulunmuş oluyor) yaşamaktadırlar.

Milly tabi ki büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Kendisine aşık olduğunu sandığı adam onu hizmetçi diye mi almıştır? Neyse konu biraz itiş-kakışla ama asla kabaca değil, tatlıya bağlanacak, Adam Milly’i kendisine aşık olduğuna ikna edebilecektir. Milly’de yeni yuvasına alışıp bu 6 hödük kardeşi hizaya getirmesini bilecektir.

Tabi bu sefer de 6 kardeş kendileri kız peşinde koşmaya başlayacaklardır. Burada komedi ve dans daha da artar.  Adamlar o kadar yabanilerdir ki, kasabaya ilk indiklerinde gördükleri bir kızla flört etmek için tütün ikram ederler. O derece…

Filmin adından da anlaşılacağı üzere konu bu 7 kardeşin 7 gelini bulma çabası üzerine işliyor. Oldukça keyifli bir film.

Film 1954 yapımı, bu sebeple başroldekileri ben pek tanımıyorum. Jane Powell Milly’i canlandırıyor. O dönemin meşhur aktristlerindenmiş. İsmi daha aşina en azından. Ama Adam ‘ı oynayan Howard Keel, pek tanıdığım bir oyuncu değil, sanırım Broadway ‘de şarkılar da söyleyen bir aktörmüş.

Filmin danslı sahneleri çok müthiş olduğundan, kareografiye uygun dans edip hem de ormancı gibi gözükebilecek oyuncuları profesyonel dansçılardan, bale sanatçılarından seçmişler. Özellikle 6 erkek kardeş için. İçlerinde akrobat olan da var. Russ Tamblyn hem jimnastikçi hemde akrobat, kardeşler arasında en genci olan Gideon’u canlandıran, çok tanıdık geldiği için bakarken aslında bu filmden sonra Batı Yakasının Hikayesi’nde de oynamış olduğunu öğrendim.

Zaten o meşhur kasaba pikniği sahnesini izlediğinizde bu figürleri yapabilmenin herkesin harcı olmadığını anlayacaksınız. Açıkçası eski filmlerde, özellikle Errol Flynn’ın kılıç dövüşlü filmlerinde görebileceğiniz hoplamalar, zıplamalar ve o senkronizasyonu izemekten şahsen büyük bir zevk alıyorum.

Müzikal seviyorsanız zaten muhtemelen izlemiş olabilirsiniz ama izlemediyseniz kesinlikle güzel, hafif saçma, eğlencelik bir pazar sabahı filmi.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


7 Kardeşe 7 Gelin – 1954” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s