Hills are alive…with the sound of music

Sound of music. Film – Şarkı

Yeri içimde apayrı olan bir film. Neşeli Günler olarak bildim ilk. Yabancı filmlere yapılan kötü isim çevirileri mi desem. Ki değil. Daha çok yeniden isimlendirme.

Muhtemelen Müziğin sesi deselerdi, pek öyle kimse anlamazdı ama.

Sound of Music bir müzikal film. Haliyle. 7 çocuklu bir emekli denizcinin evine mürebbiye olarak gönderilen, manastıra henüz uyum sağlayamamış genç rahibe adayı Maria. Albay Fontrap ve çocukları.

Çocukları düdükle disipline etmeye kararlı bir baba ile manastırda bile rahat duramayıp şarkılar söyleyen rahibe adayı ile komedi olarak başlayan film, sonradan önce bu ikili arasındaki aşk ile romantizme, ilerleyince de Avusturyayı ele geçiren naziler ile hafif gerilim ve aksiyona evriliyor.

Aslında filmde anlatılan çeşitli alt temalar mevcut. Ama herhalde en göze sokulanı hayatı yaşa. Korkmadan, çekinmeden, saklanmadan, pişman olmadan. Kabuğuna çekilme. Hayatın gerçeklerinden kaçamazsın.

Filmde çok şarkı var. Hepsini de ayrı ayrı severim.

Adını veren Sound of Music ki Christopher Plummer’ ın sesi ile olan versiyonu ayrıca güzel. Edelweiss, yine Mr. Christopher ile mükemmel. [Aslında tamamını kendisi söylememiş,  Bill Lee isimli şarkıcı çoğu kısmını söylemiş. Giriş ve bitişleri kendisi söylemiş. Şok oldum resmen]

Maria’nın üzgünken söylediği My Favourite Things.

Rahibelerin Maria ‘a ithaf ettiği Maria. Aslında buna how to solve a problem like Maria şarkısı demek istiyorum.

Elbette ki le-hi-ho lu kukla şarkısı. Lonely goatherd.

Başrahibenin mükemmel sesi ile gelen Climb every mountain. Wash in every stream. Follow every rainbow. Till you find your dream!!!!!

Doremi biraz oyun şarkısı gibi geliyor şimdi. Filmi ilk izlediğimde tabiki en çok aklımda kalan şarkı buydu ama biraz da sonradan yerlileştirilmiş haline gıcık olduğum için galiba az bir soğudum. Ama açıkçası orjinali gibi de değil bizimki. Ti a drink with jam and bread nerede si ayşenin kedisi nerede. Aslında çevrinin bütün hepsi çok zorlama. Ama napıcan. Adamların tek heceli sesdeşleri varmış. Doe, Ray, Me, Far, Sew,La (!),Tea

16 going on 17 ergenken eğlenceli gelen bir şarkı idi. Aslında küçükken izlediğimde filmdeki iki genç aşığın arasında geçen dans ve şarkı daha güzel gelirken, yaş ilerledikçe kaptan ve maria arasında geçen ve birbirlerine aşık olduklarını söyledikleri şarkı Something Good daha bir güzel gelmeye başladı. Ama ne yalan söyliyim, kaptan ve maria’nın partide, arka bahçede yaptıkları folk dansı da en unutulmaz anlarından biridir filmin. İlk izleyişimden itibaren.

Unuttuğum başka hangi şarkıları vardı. Tabi çocukların söyledikleri So long, farewell, de biraz komik , oyun gibi bir şarkıydı.

I have confidence in sunshine… Çok şeker, çok sevimli bir şarkıdır. Herhalde Maria yı sevmeye başladığım şarkı bu olmuştu. Gitarı ile hoplaya zıplaya otobüsten inip, ağaçlıklı yolda koşuşturması, ve salzburg da meydandaki havuzdan su alıp, fıskiyeye atması.

Salzburg demişken, özellikle bu film için gitmek istediğim yerlerden biridir. Daha gidemedim. Ama umarım en yakın zamanda gidebilirim. Mozart da var tabi ama ilk göz ağrısı bu film. Hatta böyle de bir link var.Gerçi henüz incelemedim ama ilginç olabilir.

http://www.salzburgerland.com/en/sound-of-music/the-sound-of-music-trail.html

Bu filmin kitabı da mevcut. Aslında zaten kitaptan uyarlanmış. The story of the Trapp Family Singers olarak geçen roman bizzat Maria Von Trapp tarafından yazılmış. Bu kitap Türkçe ye çevrilmiş. Hatta ikinci el olarak bulma şansım da oldu. İkisi arasındaki farkları kitabı tekrar okuduktan sonra yazmayı planlıyorum.

Son olarak Von Trapp ailesi sevgilerini gönderir…

The hills fill my heart with the sound of music.

1451425033-the-sound-of-music-von-trap-kids-index

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Hills are alive…with the sound of music” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s