Pride and Prejudice and Zombies 2016

zombies 3

Bu filmle ilgili yazıma nasıl başlasam ki? İlk olarak şöyle demek istiyorum: NEDEEEEN?

Gerçekten, neden? Neden Gurur ve Önyargı dünyasına zombileri koymak gerekliliğini hissetmişler acaba? Bunu yaparken ne düşünmüş olabilirler ki? Ahh bu hikayede aksiyon eksik, şöyle iyi bir kılıç dövüşü falan. Birkaç düello.. Ama sadece erkeklerin dövüşmesi yetmez, artık her konuda kadın- erkek eşitliği var. Kadınlarda dövüşsün. Peki öyle bir dönem filminde kadınlar neden dövüşme ihtiyacı hissetsin? Tabi ki ilk akla gelen doğal sebep: Zombiler!

Öncelikle şunu baştan itiraf edeyim. Zombileri hiç sevmem. Ne filmini, ne dizisini ne de herhangi bir şeyini. O yüzden ne kadar meşhur olsa da malum zombi dizisini de hiç izlemedim tabi ki.

Bu filmi açıkçası Jane Austen tombalası gibi bir grafik vardı, orada izlemediğim tek bu film kaldığından tombalayı tamamlamak için izlemiştim.

İzlerken aklımdan geçen çok düşünce oldu. Yukarıdaki ilk sorgulamam geçtikten sonra filme geçersek; Film kitabı alıp, zombilerle çevrili bir bölgeye yerleştiriyor. Sanki o dönemin sosyal kuralları yeterince sıkıntılı değilmiş gibi, kızların daha düşük sosyal seviyeleri dövüş eğitimlerini Çin ekolüne göre almış olmaları ile belli ediliyor. Mali durumu daha yüksek olan aileler çocuklarını Japon ekolüne göre eğitim aldırıyorlarmış. Ama Bennett kızları o kadar iyiler ki, herhangi bir eleştiri yapacak kimsenin ağzına lafı kolaylıkla tıkayabiliyorlar. Darcy ve tabi ki Bingley ve kız kardeşleri Japon eğitimi almış, ve Çin eğitimi alanlara hafif burun büküyorlar doğal olarak.

zombies 2

Yani film uzun uzun anlatmaya değmeyecek kadar saçma. Gurur ve önyargıdaki karakterler aynı iyi-kötü özellikleri ile. Darcy aynı burnu büyüklükte, Wickham aynı şeytan tüylü sahtekar, Elizabeth ve Jane yine kızkardeşlerin en akıllı ve beceriklileri.

Film sadece basitçe zaman geçirmek için izlenebilecek bir film. Öyle çok kötü değil. Ama yine de zombi filmlerinin genelinin olduğu gibi gereksiz.

zombies 1

Oyunculara gelirsek, aslında Elizabeth Bennet’i oynayan Lily James dışında kimse tanıdık değildi benim için. Kendisini Disney’in Cinderella filminden bildiğim, güzel olduğunu düşündüğüm oyunculardan. Ama oyunculuğu biraz ortalama. Her türlü tepkimesini ağzını açık tutarak vermeye çalışıyor gibi geliyor.  Darcy ‘yi canlandıran Sam Riley ise film boyunca bir tarafında bir mısır koçanı varmış gibi oynamış. Tamam Darcy kasıntı bir tip ama bu kadar da değil dostum demek istedim. Bilemiyorum belki de adam böyle bir filmde oynamaktan dolayı kasmıştır kendini. Bir de galiba Bingley’i canlandıran Douglas Booth’u daha önce Büyük Umutların yeni uyarlamasında izlemiştim. Yakışıklı ama ortalama bir oyuncu. Zaten film ortalama oyunculuklar ve ortalama bir hikaye şeklinde sürüp bitiyor..

zombies 4

Film, Amerikalı bir yazar olan Seth Grahame-Smith tarafından yazılmış olan aynı adlı romanda uyarlanmış.  Yani adamın meşhur olan diğer kitabı Abraham Lincoln, Vampire Hunter (Vampir avcısı Abraham Lincoln). Sanırım bu kariyerden beklentiyi fazla yükseltmemek gerektiğini kolaylıkla anlayabiliriz. Bu kitabın uyarlaması olan filmi de izlersem eğer, ona da bir yorum çakarım artık.

Bu filmi bir yana koyup, gerçek Jane Austen uyarlamalarını merak ediyorsanız–> Jane Austen: Giriş

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Pride and Prejudice and Zombies 2016” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s