Cezailer – 2022 Dizi

Çok heyecan duyduğum bir diziyi anlatmak istiyorum. Kıydırık yerli Netflix dizilerini yere göğe sığdıramayan influencerların herhalde tanıtım parası almadıkları için bahsettiklerini hiç görmedim ama böyle bir dizinin fazla ses getirmemiş olmasına da çok şaşırıyorum.

Cezailer Gain ismindeki platformda yayınlandı. Aslında dizinin çok isminin duyulmamasını dizinin internete düşmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ben de gain’i olan bir arkadaşıma eşlik ederek izledim.

Dizinin konusuna gelelim. Yiğit Özşener’in canlandırdığı Psikiyatrist Mert, Rosenhan deneyi denilen bir deneyi tekrar etmek için kayıtları manipüle ederek akıl hastanesine yatar. Bu deneyin amacı, aslında akıl hastası olmayan normal bir bireyin akıl hastanesine (örneğin yanlış bir tanı veya dönemlik bir buhran sonucu) kapatılması durumunda diğer doktorlar tarafından akıl sağlığının yerinde olduğunun veya yerine geldiğinin farkedilip farkedilmeyeceği yönünde bir deneydir.

Dizinin konusunu ilk duyduğumda, hah dedim, ilginç olabilir. Komik olabilir. Gerilimli?… belki olabilir.

Dizi hepsi olmuş.

Dizinin başında deneyinden dolayı çok heyecanlı bir psikiyatrist Mert vardır. Hele hele kliniğe yatacağı gün orada bir belgesel çekimi için ekip olduğunu öğrenince daha da sevinir. Deneyi beklenmedik bir şekilde kayda da alınacaktır.

Gelin görün ki, konu akıl hastanesi olunca tabi ki işler karışacaktır. Ufak bir “hata” sonucu Mert kendini cezailer diye de adlandırılan, cezai müeyyideleri bulunmadığı için hapishane yerine akıl hastanesinin özel koğuşunda tutulan akıl hastası mahkumların koğuşuna yatırılmış bulur. İlk başta bunu anlamaz ama anladığı anda da öyle ya da böyle katiller arasında kapana kısılmış olduğunu anlar.

Bu daha problemlerinin başıdır.

Konu ilerledikçe ne deney, ne değil, kim akıl hastası, kim normal işler bulanıklaşmaya başlar.

Cezai akıl hastalarını canlandıranların hepsi tek tek harika. Zaten pek çoğu tanıdık simalar.

Hastalardan birini canlandıran Onur Ünsal’ı çok severim. Bence harika bir oyuncu. Sanırım daha çok tiyatro işi yapıyor. En azından ben onu tiyatrodan daha çok tanıyorum ama siması hep bilindik benim için.

Diğer hastalardan Görkem Kasal, Cem Zeynel Kılıç’ı pek bilmiyordum. Ama Hakan Karsak, Şerif Erol ve Ushan Çakır dizilerden tanıdık yüzler. Hepsi psikolojik rahatsızlıkları ile dengesiz ve ne yapacakları, ne söyleyecekleri belli olmayan karakterlerini harika canlandırmışlar. Bazen güldürüyorlar, bazense tekinsiz gerilimi veriyorlar.

Bölüm şefini canlandıran Rıza Kocaoğlu da çok başarılı. Başta fazla rol kasıyor gibi gelse de, bir repliği söyleyişi ile karaktere can katıyor. Dizi ilerleyip çözüldükçe karakteri daha iyi anlıyoruz.

Diğer doktoru canlandıran Esra Bezen Bilgin bir harika. Kendisini hiç bilmiyordum. Sanırım o da tiyatro ağırlıklı.

Hemşireyi canlandıran Hayal Köseoğlu’da iyi performans sunmuş. Zaten tüm oyuncuların kimyasının birbirini tuttuğunu dizinin kalitesinden hissediyorsunuz.

Yiğit Özşener’e gelirsek, kendisini Özgür Çocuk reklamlarından beri çok severim. Dizilerden hem iyi adam, hem de kötü adam rollerini hakkını vererek canlandırır. Son yıllarda genel tv dizilerindense (bu arada genel tv dizilerinde oynadıysa da bilmiyorum, ben artık normal tv kanallarındaki 3 saatlik dizilere bakamıyorum) , spot/özel dizilerde oynayarak bence ismini daha iyi cilalıyor. Kendisini ayrıca çok da yakışıklı buluyorum. – fangirl mode on 🙂

Diziyi inanılmaz sevdim. Yazımın başında dediğim gibi neden instagramda orada burada fazla göremedim emin değilim. Bence yerli yapımlar arasında efsane bir dizi olacaktır.

Bulup izleyebilecek herkese öneririm. İnsana şu soruyu sordurduğu kesin… Normal kim ki?

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s