Hotarubi no Mori e – Into the Forest of Fireflies’ Light – 2011 Anime Film

İnternette bulduğum romantik animeler listesindeki bir diğer film (öncelikle süreleri kısa olanları izliyorum)  Hotarubi no Mori e oldu.

Film 45 dakikalık nispeten kısa.

Küçük bir kızken amcasının yanına tatile giden Hotaru, yakınlardaki ormanda kendi başına dolaşırken kaybolur. Ormandan çıkış yolunu bulamaz ve korkar. Ağlamaya başlar.

O sırada kendisini yüzünde kedi maskesi olan genç bir adam bulur. Adam kızı çıkışa kadar götüreceğini söyleyince kız sevinçten adama sarılmak için koşar ama kafasına yediği bir dal ile yere düşer. Adamın ona yardım etmek için tek şartı ona dokunmamasıdır çünkü.

Kendisinin gerçek bir insan olmadığını ama bir orman tanrısı veya ruhu olmadığını da ekler. Adamın adı Gin ‘dir. (burada kelimenin okunuşunun Türkçe karşılığının tesadüflüğüne söylenecek bir şey bulamıyorum. Kelime kökeni araştıracak bir enerjim yok maalesef)

Böylece ikili arasında bir tanışıklık başlamış olur. Küçük kız (küçük derken epey küçük, 8 yaşında falandır herhalde) adamı görmek için her gün ormana gider. Beraber yürürler, gezerler. Arkadaş olurlar.

Yaz bittiğinde ise bir sonraki sene buluşmak için sözleşirler.

Gerçekten de bir sonraki sene buluşurlar ama adam aynı yaşta kalmışken kız boy atmıştır.

Böyle böyle zaman ilerler. Kız ortaokula başlar, liseye başlar. Kızın aklında her zaman artık bir yaz aşkına dönüşmüş Gin vardır. Arada maskenin altından yüzüne de baktığı adam.

 Film arada geriye dönüşlerle anlatımı yapar. Aslında kızın artık genç kadın olmuşken ki ormana yaptığı son yolculuğunu anlatır. Gin ve kendisi arasında geçenleri.

 Film iyi, güzel, hoş, konunun geçtiği Kamishikimi Kumanoimasu tapınağının ve ormanın çizimi de çok güzel.

Tek kitaplık bir mangadan uyarlanan filmin konusu çok ilginç gelmedi açıkçası. Özellikle ruhların partisi bölümü ile epey bir Spirited away (Ruhların Kaçısı) filmini hatırlattı haliyle. Ancak biraz ağır tempolu ve ben çok bayılmadım doğrusu. Yine de hiç izlenmeyecek bir film değil. Bir kere izlenebilir.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s