Night Is Short, Walk On Girl / Yoru wa Mijikashi Aruke yo Otome – 2017 Anime Film

Bu sanırım izlediğim en tuhaf anime filmlerden biriydi.

Hani şöyle filmler vardır: baş karakter/lerimizin başından sadece bir gecede geçenleri izleriz. Başına her türlü tuhaflıklar, aksaklıklar, olmadık tesadüfler gelir. İşte bu da öyle bir film.

Film baştan sona absürtlükler komedyası. Uzun zamandır izlediğim en acayip kaos.

İsimsiz baş kadın karakterimiz esmer genç kadın, ondan hoşlanan üst sınıftan bir genç çocuk, bir düğün after partysinden sonra Kyoto da kızın içki alemlerine akma kararı ile çıktığı gece yolculuğu.

Önce bir çatı katı barında denediği kokteyller, ardından orada tanıştığı insanlar ile farklı barlara uğramalar. O esnada yeni tanıştığı insanlar, gerilla müzikal tiyatroları, gençlik kulüpleri aktiviteleri, eski kitap stantları vs. vs.

Bazı filmlerin konusunu anlatamazsınız ya, çünkü zincir gibidir. İhsan Oktay Anar’ ın Yedinci Gün kitabı gibi. Bir başlıyor ve ardından örgü gibi çözülüyor, karışıyor.

Her bir tip ayrı tuhaf ama en tuhafı sanırım Bay Don. Tuttuğu bir dilek gerçekleşene kadar donunu değiştirmeme kararı almış tuhaf eleman yani. Bunun üzerinden de 6 ay geçmiş birde. (Böyle absürtlüklerden bahsediyorum.) Kadın başkarakterimizin adamın bu kararı ile ilgili verdiği tepki ise çok doğal: şimdiye kadar hastalanmamanıza şaşırdım. Zaten filmin tuhaflıklarına tolere edilmesini sağlayan insanların verdiği doğal ve içten cevaplar, tepkiler. Böylece yaşanan olaylar, diyaloglar her ne kadar olasılık dışı olsa da,  havada kalmıyor, ve uçan balonun ipinin bir yerinden yakalamış gibi hissediyorsunuz.

Mesela hitabet kursunda ortaya çıkan tuhaf dans, sonradan yaşlı bireylerin toplantısında yinelendiğinde ‘bu bizim yarattığımız dans, hala yapılıyor mu, çok sevindik, hayatımızın bir manası oldu’ gibi bir cevapla tekrar edilmesi, hem bir yandan (dans çok saçma hareketler olduğu için) komik hem de bir yandan manalı.

Ana konu üniversite öğrencisi esas kız ve ondan hoşlanan aynı okuldan bir üst sınıftaki adamın Kyoto şehrindeki bu felekten gecelerinde başlarından birbirlerinden bağımsız geçenler ile hislerinin varacağı nokta ama arada buna benzer öyle güzel dokunmalar var ki.

Bir başka örnek, ikinci el kitaplar ile ilgili bir tanrının kitapların birbirleri ile bağlarını anlatışı veya yaşlıların saatlerinin nasıl hızlı aktığı ve gençlerin saatlerinin nasıl ağır ağır döndüğü ile ilgili minik dokunuşlar.

Night Is Short, Walk On Girl / Yoru wa Mijikashi Aruke yo Otome yönetmeni Masaaki Yuasa olan 2017 yapımı bir anime film. Çizgileri diğer animelere göre çok farklı. İlk başta konusu dışında bu da tuhaf geliyor ama izledikçe gözünüz alışıyor ve sizi içine çeken bir dünya yaratılmış.

Herkesin sevebileceği bir film olmayabilir ama benim çok hoşuma gitti. Üstüne üstlük filmde anlatılan türde bir bağlantı gibi, bu aralar izlediğim bir dizinin konu alındığı İngiliz bir yazara ait romanın, kızın sahaf pazarında bulduğu kitap olması da ruhumu okşayan bir tesadüf oldu.Tuhaf bir evrene dalıp çıkmışım gibi hissettim. Öyle her zaman tekrar tekrar izleyemem, kafam kaldırmaz muhtemelen, ama o abuklukları da hatırlamak isterim. Tek handikapı izledikten sonra insanın canı bir tek atmak istiyor doğrusu. Kampai!

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s