The Garden of Words – Kelimelerin Bahçesi – 2013 Anime Film

Hafif bir alkış bırakır fırtınalar (narukami no sukoshi toyomite)

Bulutlar sarar gökyüzünü (sashi kumori)

Bir ihtimal yağmur gelse (ame mo furanu ka?)

O zaman, Benimle kalır mıydın…? (kimi wo tomdomemu)

El yapımı ayakkabıcılığa meraklı olan 15 yaşında bir lise öğrencisi olan Takao, yağmurlu günleri ilk dersi asacak kadar çok sever. Metrodan inip Shinjiku parkındaki bir çardağa gidip oturur ve orada kafasındaki ayakkabıları defterine çizer. Yine yağmurlu bir günde çardakta bir kadın ile karşılaşır. Sabah sabah elinde birası ile oturan bu sessiz kadın dikkatini çeker.

Kadının ona söylediği yukarıdaki şiir (bir Japon şiiri nazım şekli Tanka ile yazılmış) çocuğun aklında yer eder.

Zamanla yağmurlu günleri paylaşan bu ikili arasında bir arkadaşlık başlayacaktır. Kadın 27 yaşında bir kadındır. Çocuğun ‘beni bir erkek gibi görmüyor’ demesinden kadından hoşlandığını anlarız ama kadının da telefonda konuştuğu eski kocasına ‘parkta tanıştığım yaşlı teyze benimle yemeklerini paylaşıyor’ diyerek yalan söylemesi, çocukla arkadaşlığını gizlemesi tuhaf gelir. Ama ilerde neden böyle bir yalan söylediğini anlarız.

Özetle film 15 yaşında bir oğlanla 27 yaşında bir kadın arasındaki arkadaşlığı anlatır. Açıkçası ilk başta bu tuhaf gelmedi değil ve kültürel farklardan dolayı konunun başka bir yerlere evrilmesinden endişelendim. Neyse ki tehlikeli sulara girmeden ama duygusal olarak düşülmüş bir çukurdan çıkılmasının anlatıldığı değişik bir film olmuş. Karakterlerin ihtiyaçları olan gelişimi, beklenmedik bir elden bulmaları zarifçe işlenmiş.

Film 45 dakikalık kısa bir film. Dürüst olmak gerekirse konusu öyle çok etkileyici gelmedi ama görüntüler… Ah o görüntüler..

Tokyo’yu filmlerden, dizilerden, belgesellerden veya gerçek yaşamda gördüyseniz, sokaklardaki o kaosu, banliyö trenlerindeki sıkış tıkışlığı bilirsiniz. Sabah işlerine giden insanların o sessiz ayak sesleri, caddelerdeki bir sürü ışıklı panonun göz yorucu hareketi arasında, sokakların ardında bir anda karşınıza kocaman yeşilliklerle çevrilmiş bir park çıkar. Sanki başka bir yere ışınlanmış gibi bu parkın içinde trafiğin, insan gürültüsünün sesi kesilir.

Film en başından itibaren karakterlerin iç sesleri, şehrin canlandırılışı, yağmurun ve yeşilliğin görselleştirilmesindeki başarı ile sizi Tokyo’ya ışınlıyor. Filmi bir kere daha seyretmek istememin tek ve belki de ana sebebi Tokyo’da olma hissi, trene binmiş gibi hissetme ve o yeşil parklarda sessiz sessiz yürümeyi içimde canlandırma isteğim.

Görsel olarak şimdiye kadar izlediğim en canlı animelerden biri diyebilirim. O kadar gerçekçi. Ton ton yeşiller, renkler, yağmurun, fırtınanın çizimleri birbirinden güzel. Galiba filmi sevmemin bir sebebi de yağmuru seven karakterlerin olması. Çoğu insan yağmuru sevmez ama ben suyu, yağmurun yeşilliklere düşüş sesini dinlemeyi çok severim. Her zaman dışarda yakalanmaktan veya ayaklarımın ıslanmasından hoşlanmam tabi ama yağmurun kendine has bir güzelliği var. Japonya da, bulunduğu coğrafi konum sebebi ile yazın bir bunaltıcı yağmur mevsimi olur. İşte filmimiz bu dönemde geçiyor.

Kotonoha no Niwa – Garden of Words – Kelimelerin bahçesi, ismini daha önce başka bir film ile duyduğum Makoto Shinkai’nın yazıp yönettiği bir filmmiş. Ben kendisini ilk Senin Adın – Your Name isminde en çok hasılat yapmış animelerden biri diye geçen filmle duymuştum. O filmi de seyretmiştim ama bana o kadar etkileyici gelmemişti. Belki de yeniden izlemem gerekir.  

Yazımın başındaki şiirin cevabı ile yazımı sonlandırayım.

Hafif bir alkış bıraksa fırtınalar (narukami no sukoshi toyomite)

Bıraksa yağmur yağmayı bile. (furazu to mo)

Ben gitmez burada kalırdım. (warewa tomaramu)

Seninle birlikte. (imoshi todomeba)

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s