Dolunay Ritüelleri

Son zamanlarda fark ettiniz mi? Ne zaman dolunay olsa bazı sosyal medya hesaplarında sürekli dolunay ritüellerinden bahseder oldular. Bir vakittir dikkatimi çekiyor, dikkatimi çekmese whatsapp gruplarından insanlar birbirlerine gönderiyor, şöyle niyet edin, evinizi böyle arındırın vs. vs. Bende demek ki zamanında bir iki beğenmişim ki, bu tip paylaşımlar önüme düşmeye devam ediyor. Aslında takip edip beğensem de gerçekte bu duruma çok sinirlenmeye başladığımı farkettim. Bugün bir feveran eşliğinde yüksek sesle söylenirken buldum kendimi. Şu dolunay’ı bir rahat bırakın artık!!

Arada öyle gelir bana. Sinirlenip söylenirim ortaya. Bu konuya bir vakittir takığım da, hadi insanların niyet etmeye bahanesi oluyor, hayatlarına yenilik isteyenlere moral oluyor, gaz veriyor falan filan diye sesimi çıkartmıyorum ulu orta. Bugün artık dayanamadım.

Güzelim ay’ı da sürekli kendi öz değişiminize alet etmeyin kardeşim. Değişim istiyorsanız adım atın diye bağırmak istedim. Ama o kadar bağırmadım tabi ki.

Çocukluktan beri gece gökyüzünü izlemeyi severim. Bilim Teknik dergisinde o ayki gökyüzünü takip eder, görebileceğim takım yıldızları karanlık bir çevre bulabildiğim yerlerde tespit etmeye çalışırdım. Ay da dürbünle bakmak için keyifli bir objedir. Astronomiye oldukça amatör bir şekilde, görsel olarak ilgim var. Astrolojiyi de gülmek, arada kafa dağıtmak için okur, geçerim.

Son yıllarda burç yorumları yazan astrologların gezegenlerin konumlarından, ayın evrelerinden dem vurarak sanki uranüs’ün neptün ile yapacağı 27,2 derecelik açının bana birşey ifade etmesi gerektiği gibi yorumlar yapmasından da çok sıkıldım. Bana doğru düzgün öz bilgi verin kardeşim. Yarın gününüz iyi geçecek. Yakın arkadaşlarla konuşmalara dikkat. Bu kadar. Kibarlık yapıp astroloji ciddi birşeymiş gibi gazetelerden günlük/yıllık burçlarımızı okuyoruz, ama sanki çok ciddi bir işmiş, gerçek bir bilimmiş gibi de abartmayın yani. Bazı insanlara sorsanız gezegenlerin güneşe göre sırasını bilmez ama merkürün geri gitmesini bilir ve buna söylenir.

Bu ay üzerinden niyetçiler ayrı ama. Onlar sadece dolunay’a değil, yeni ay’a da çengel attılar. Yeni ayda yok eskiler çıksın, gece yatarken amuda kalkıp üç parende attıktan sonra niyetinizi beş defa içinizden tekrar edin gibi (tamam abartıyorum) bir önemli ritüel önerileri.

Yine de iyi niyetler etmenin insanlara bir zararı yok tabi. Kendi kendilerine motive oluyorlarsa ne mutlu. Ama keşke sosyal medyada veya whatsapp gibi mecralarda kelimelere özel filtreler olsa da karşıma sürekli çıkıp beni gıcık etmese.

Vakti zamanında Avalon’nun Sisleri roman serisini okurken, orada Druidlerin ayinlerinde ay ve kadınlar ile ilgili bazı yorumlamalar vardı ama o çok daha samimi geliyordu.


Bundan sonra dolunay ile ilgili paylaşım beklentim “bak ne güzel kamyon farı gibi” ve benzeri net dürüst fiziksel uyarılardır. Veya “dolunay var bu gece, kurda dönüşeceğim için gece plan yapamıyorum” dürüstlüğüne de karşı değilim.

Bu heyecanlı yazımı da çilek dolunayı denen bu geceki dolunaydan dolayı coşan duygularıma ithaf ediyorum 🙂 (Dolunaylara verilen isimlere ayrı gelirim. Bu gecelik kotamı doldurdum sanırım)

Şimdi biraz aya ulumaya gideyim bari.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s