The Jane Austen Book Club – 2007 Film

Jane Austen Kitap Kulübü

Bir köpek yetiştiricisi olan Jocelyn’nın sadık köpeğinin cenazesinden sonra yakın arkadaşları ona bir teselli bulmak isterler. Bu arada Jocelyn’nin çocukluk arkadaşlarından Sylvia’nın kocası 20 yıllık evlilikten sonra artık yeni heyecanlar aradığını söyleyerek, karısını terk eder.

Kocası ile duygusal olarak tatminsiz bir ilişki içerisinde olan Fransızca öğretmeni Prudie ise odun kocasının Paris hayallerine indirdiği darbe ile iyiden iyiye bunalıma girmiştir. Jane Austen film festivalinin çıkışında bir grup insan filmi çekiştirirken Prudie’nin Mansfield Park filmi ile ilgili acımasız yorumunu duyan arkadaş grubunun en büyüğü Bernadette, Prudie’nin de buna ihtiyacını olduğunu fark edip, onu arkadaşlarını neşelendirmek ve aklını dağıtmak için kurdukları kitap kulübüne davet eder.

Jocelyn’nin bir fuarda tanıştığı yakışıklı genç adam Grigg’i kulübe davet etmesi ile üyeler tamamlanır.

Jocelyn (Emma), Slyvia (Persuasion), Slyvia’nın kızı Allegre (Sense and Sensebility), Bernadette (Pride and Prejudice), Prudie (Mansfield Park) ve Grigg (Northanger Abbey). Her biri bir Jane Austen romanını sahiplenecek ve onunla ilgili toplantıyı evlerinde ağırlayacaklardır. Herkes bir ay boyunca o ayın Jane Austen kitabını okuyacak sonrada toplandıklarında fikirlerini paylaşacaklardır. 6 aylık bir macera.

Romanlar okundukça ve yorumlandıkça kendi hayatlarına şekil verecekler, her bir romanın alt temaları ile örtüşen yol ayrımlarının farkına varacaklardır. Onlar kitaplarını seçerken o anda anlamasak da film ilerledikçe aslında karakterlerinin hikayeleri ile ilgili kendilerine yakın kitapları seçmiş olduklarını anlarız.

Hem köpekleri damızlık olarak eşleştiren, hem de arkadaşlarına çöpçatanlık yapmaya çalışan Jocelyn tabi ki Emma’yı seçecektir. Kocası ile ikinci bir şansı yakalayıp, yakalamayacağını merak edeceğimiz Slyvia Persuasion’ı, sürekli kalbinin peşinden coşkuyla koşan heyecanlı Marianne’in benzeri Allegre de Sense and Sensebility’i. Jane Austen karakterlerinden en masum duran ama aslında herşeyin farkında olan Fanny Price’ı barındıran Mansfield Park’ı kendi ve hayatını sorgulayan Prudie’ye gelir. Açıkçası Bernadette’in Pride and Prejudice’i seçmesinin tam manasını bulamadım. Olsa olsa kadınlar arasında bunu ben seçeceğim kavgası çıkmasın diye olgun kadına bu kitabı tercih etmişler diyebilirim. Northanger Abbey ile ilgili hislerim net olmadığı ve Jane Austen erkekleri arasında en az tadığım erkek bu kitaptaki karakter olduğu için Grigg’i de tam yerleştiremiyorum. Ama Grigg için söylenecek çok şey var. Oraya geleceğim.

Film öyle çok muhteşem bir film değil. Ama Jane Austen romanlarını sevenler için eğlencelik bir değerlendirme. İyi oyuncuları var. Keyifle izleniyor. Her kişinin hikayesi bir şekilde beklendiği bir noktada son buluyor. Film ile ilgili okuduğum bir yorumu çok beğenmiştim. Bu aslında erkeklerin kendi istekleri ile Jane Austen okudukları bir ütopya hikayesi. Maalesef bu doğru.

Hoşlandığım yan hikayelerden biri bir bilim kurgu ve Buffy hayranı olan yakışıklı Grigg’in hoşlandığı kadın için Jane Austen okumayı kabul etmesi, bunu zevk alarak yapması ve hoşlandığı kadına Ursula LeGuin in bilimkurgu romanlarını hediye etmesi. Ayrıca bazı bilimkurgu klasik romanlarının yazarlarının sahte erkek isimleri ile basılmış kadın yazarlara ait olduğunu anlattığı bölümü de çok sevmiştim.

Grigg’i canlandıran Hugh Dancy çok yakışıklı bir adam. Bu bir gerçek. Yani doğal olarak, bir adam hem bu kadar yakışıklı olsun, hem Jane Austen okuyacak bir ince ruha sahip olsun, hem kadınlara saygılı davransın, hem sportif olsun, hem akıllı olsun vs vs (ve tabi bilimkurgu ama özellikle Ursula LeGuin sevsin, bu çok kalp ben) ile bu fantazinin en gerçek dışı karakteri.

Prudie’nin karısının Paris seyahati heyecanını fark edemeyen, filmde ifade ettikleri şekilde “neandertal” kocasının Jane Austen okumaya başlaması ile “evrimini” tamamlamaya başlaması kısmı da oldukça fantastik.

Film Amerikalı bir yazar olan Karen Joy Fowler’ın 2004 senesine ait aynı adlı romanından uyarlanmış. Romanı okumadım, ama kitap ile film arasında bazı farklı olduğu not edilmiş. Belki ilerde denk gelirsem okuyup değerlendirebilirim. Ama sadece film de güzel vakit geçirmelik, özellikle Jane Austen sevenler için keyifli bir seyirlik.

Diğer Jane Austen roman, film, dizileri için –> Jane Austen Giriş

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


The Jane Austen Book Club – 2007 Film” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s