Kiki’s Delivery Service – Küçük Cadı Kiki 1989 Anime Film

Bilinen bir gerçek vardır. Her cadı 13 yaşına geldikten sonra en az 1 yıl ailesinden bağımsız olacak şekilde başka bir şehirde çalışması, bir nevi stajını yapması gerekmektedir.

İşte Kiki ‘de 13 yaşını doldurmuş, aslında bir sonraki dolunayda yola çıkacakken, aniden, artık ayrılma vaktinin geldiğine heyecanla karar vermiştir. Ailesine o gece yola çıkacağını haberini verir.

Ailesi ve dostları ona veda gecesi yaparlar. Arkadaşları ve kendisi çok heyecanlıdır. İstediği herhangi bir yere gitme özgürlüğünün olması inanılmazdır. Yıllardır ailesi ile beraber yaşadığı bölgede insanlar cadılara alışıktır ama o uzaklara okyanusa yakın bir yerlere gitmek istemektedir. Annesi ona kendi süpürgesini hediye eder ve kedisi Jiji ile birlikte Kiki yola çıkar. Gerçekten de tesadüf eseri de olsa yolu onu okyanus kenarına çıkartır.

Ama ulaştığı büyük şehir hiç de beklediği gibi olmayacaktır. Cadı görmeye alışmamış insanlar süpürgesi üzerinde uçan kıza tuhaf bakarlar. Kedisi jiji ona başka bir şehre gidelim, burası bize göre değil dese de Kiki o kadar çabuk pes etmeyi kabul etmez. Ama gel gelelim, 13 yaşında bir cadıyı reşit kabul etmeyen otellerde dahi konaklayamamaktadır. Kızcağız cadılara ihtiyaç duymayan bu şehirde ne yapacağını bilmez bir şekilde dolaşırken, fırından çıkan bir kadına unuttukları emziğini yetiştirerek yardımcı olunca, fırıncı kadının sempatisini kazanır. Fırıncı kadın, ona kalacak bir yer vermekle kalmaz, bir de iş kurması için fırsat yaratır. Kiki’nin dağıtım servisi diye dükkanda tanıtımını yapar, dükkanın telefonunu kullandırır, kadının eşi de dükkanın vitrinine ekmek ile reklam panosu hazırlar. Herşey yolunda gitmektedir sanki.

Süpürgesi üzerinde uzun mesafeleri hızlıca kat eden bir paket servisi hiç de fena fikir değildir. İlk birkaç servis zor geçse de Kiki ve Jiji bir yolunu bulup sonuca ulaştırmaktadırlar.

Ancak Kiki’yi bekleyen birkaç hayal kırıklığı olacaktır.

Kiki işini heyacanla yaparken, yaşlı bir kadının torununa yollayacağı pastayı götürmek için geldiğinde, fırını çalıştıramadıkları için pastayı hazırlayamadıklarını öğrenir. Parasının yarısını alacaktır ama onun içine sinmez ve kadının fırınını yakmasına, pastasını pişirmesine yardım eder. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmurda soğumasın diye pastayı cübbesinin içinde saklayarak kendi sırılsıklam olma pahasına torunun doğum gününe yetiştirir. Ama torunun ‘of büyükannem yine sevmediğim pastadan mı yaptı, istemediğimi o kadar söylemiştim’ demesi üzerine büyük bir hayal kırıklığının içine düşer. Eve geldiğinde halsizce yatağa girip kalır.

Burada hikayede araya girip, Kiki’nin yaşadığı mutsuzluğu ne kadar yakinen hissettiğimi belirtmek isterim. İş yerinde çalışırken yaptığınız işin bir anlamı olmasını istersiniz. Size ve emeğinize değer verildiğini görmek, belki çok büyük bir fark yaratmasa bile orada olmanızın ve içtenlikle çalışmanızın dünyada küçük bir iz bırakacağını düşünmek istesiniz. Ama işte bazen halının altı boş çıkar ve halı ile beraber yerdeki bir deliğe düşmeye başlarsınız. Tutunacak bir yeriniz kalmaz. Sanki Kiki ‘de yaptığı işe verdiği tüm emeğin, böyle önemsizce kenara atılması ile ilk darbeyi almış gibi oldu. Aslında tabi ilk darbeyi şehre geldiği zaman almıştı da, bu işi tutturmaya başlamasından sonraki ilk darbe oldu.


“Uçmak eğlenceliydi, ta ki para kazanmak için yapmaya başlayana kadar”

Kiki’nin yabancı bir şehirde, yabancı insanlar arasında, kendi aile ve dost ortamından uzak yalnızlığa kapılması da çok normal tabi. Bir de Kiki’nin şehirde tanıştığı oğlan çocuğu Tombo ile takılmasından sonra bir anda eve dönmeye karar vermesi, eve geldiğinde ise yatağına yüzüstü kendini bırakıp,

“Bende bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Arkadaş ediniyorum sonra bir anda onlarla beraber olmak istemiyorum. Sanki diğer ben, neşeli dürüst olan bir yerlere gitmiş gibi geliyor.”

Bu cümle beni çok vurdu. Böyle hisseden, tuhaf olan kendim zannederdim. Bunun bir çizgi film karakterinin ağzından duymayı beklemiyordum doğrusu.

Bundan sonrasını Kiki’nin artık uçamadığını ve yoldaşı kedisi Jiji’nin söylediklerini anlamadığını fark etmesi ile daha derin bir umutsuzluk çukuruna düşüşü takip eder.

Genel olarak başlangıçta nispeten (Howl’a göre) daha çocuksu olduğunu düşündüğüm bir anime filmi olan Kiki, izlerken yavaş yavaş yine daha büyük bir hikayeye evrildi. Kiki’nin içine düştüğü bunalım konusunda yeni edindiği ressam arkadaşı Ursula ‘nın tavsiyelerini dinlemek, bir terapi gibiydi.

Hepimiz kendi ilhamımızı bulmaya ihtiyaç duyarız Kiki, bazen bu kolay değildir.

Denemeyi bırak. Uzun yürüyüşler yap. Etrafı izle. Öğlen uykusuna yat. Uçmayı düşünme bile. Sonra, tahmininden daha yakın bir zamanda, yeniden uçacaksın.

Resim yapmak ve sihirli güçlere sahip olmak bana çok benzer geliyor.

Filmin hikayesi Eiko Kadano isminde bir Japon yazarın 1985 yılından aynı isimli çocuk kitabından esinlenerek yazılmış. Yazar, epey ödül de alan kitaptan ve çok tutan filmden sonra 5 kitap daha yazmış. İthaki yayınları yakın zamanda Kiki’nin Cadı Kargosu ismiyle ilk kitabın  Akiko Hayashi tarafından çizilmiş orijinal illüstrasyonları ile basıp yayınlamış.


Bir büyüme hikayesi olan Küçük Cadı Kiki aslında ana-baba evinden masumca ayrılan bir bireyin, toplum içinde bir yer edinmesini, kendi kimliğini önce bu yeni karmaşada kaybetmesini ve sonra tekrar ama daha yeni versiyonu ile bulmasını anlatıyor. Hiç kimse büyürken, zaman akarken, ben karakter olarak hiç değişmedim diyemez. Bunu diyen zaten zamanın gerisinde kalmıştır bence. Ama geçmişimizdeki bazı şeyleri ileri taşırız, biraz şekil değiştirir, biraz anlam yitirir, ama yola devam ederiz. Kiki’de büyürken, hayatının farklı evrelerine geçerken belki yoldaşı Jiji ile normal konuşma ile iletişimini yitirir ama hala beraber olup birbirlerini anlayabilirler.

Bu film ile bir kere daha iyi ki Miyazaki filmlerini baştan izlemeye karar vermişim dedim.

Tüm Ghibli filmleri yazılarımın bir listesi için–>

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Kiki’s Delivery Service – Küçük Cadı Kiki 1989 Anime Film’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s