My Neighbor Totoro – Komşum Totoro – 1988 Anime Film

Nausica ve Laputa‘dan sonra sıra geldi Totoro’ya…

Tüm Ghibli filmleri yazılarımın bir listesi için–>

Komşum Totoro – My Neighbor Totoro – Tonari no Totoro

İşte kesinlikle daha önce izlemediğime pişman olduğum bir film oldu bu, ki yıllar önce bir tanıdık, çok güzel bir film diye söylemişti. Ama bir türlü sıraya girememişti. Bu zamana kısmetmiş. Belki de filmin değerini anlayabileceğim zaman bu zamanmış.

Filmin neresinden başlasam?

İki kız kardeş, bir kamyonun arkasında, eşyaları ile birlikte önde babaları şoförün yanında otururken taşrada yol almaktadırlar. En sonunda yeni evlerine varırlar. Yeşilliklerin ortasında iki katlı eski bir evdir. Kızlar hemen bahçeyi ve evi keşfe çıkarlar. Önce evin tozlu karanlık köşelerinde bir şeyler gördüklerini sanırlar. Ama babaları bunların toz tavşanları olabileceğini söyler.

Bir gün kızlardan küçüğü bahçede tek başına oynarken gizli gizli geçen küçük tuhaf canlılar görür. Bunları takip edince çalıların arasına dalar ve Alice’in tavşan deliğinden düşmesi gibi bir ağaç kovuğundan aşağı düşer. Orada mağarasında uyuyan dev bir yaratık görür. Hemen üzerine çıksa da yaratık derin uykusundan uyanmaz. Kız yaratığın dev ağzına ve dev tırnaklı pençelerine karşın ondan hiç korkmaz ve üzerinde cıvıldayarak kendi taktığı ismini söyler. Totoro.

Küçük kızı aramaya çıkan ablası ve babası onu bulduklarında kız çalıların arasından aynı yoldan girer çıkar ama yine başlangıç noktasında bulur kendini. O zaman babası ona çok şanslı olduğunu, ormanın ruhu ile karşılaşmış olduğunu söyler. Ormanın ruhunu görmek isteyen ablaya da belki senin de karşına çıkar diye moral verir.

Anneleri hasta olan ve yakındaki bir hastanede tedavi olan kızların Totoro ile tanışması, yağmurlu bir gecede babalarının otobüsünü karşılamak için durağa gidip, yağmurun altında bekledikleri bir akşamüstü tamamlanır. Onların yanında kendi otobüsünü bekleyen, bu normal bir otobüs değil, 10 ayaklı bir kedi otobüsüdür, Totoro, küçük bir yaprakla kendini yağmurdan korumaya çalışırken, kızın ona verdiği şemsiye ile çok heyecanlanır.

Sonrasında Totoro ile bir gece yaptıkları tohum ayini ve küçük kızın tek başına annesini ziyaret etmeye çalışırken kaybolması gibi olaylar olacaktır.

Filmin öyle aman olaylı bir hikayesi yok. Ama geneli o kadar sevgi dolu ki.

Babanın kızlarına olan sevgisi, anlayışlı tavrı zaten çok tatlı. Kızların hayal ettikleri şeylere hiç ters bir müdahalede bulunmadan, onlara öyle şey olmaz demeden, basit açıklamalar getirmesi, ormanın ruhuna saygı duruşunda bulunmak için civardaki dev kafur ağacının yanındaki tapınağa gidip selam verdirmesi, kızların annesi galiba çocukları ağacın tepesinde gördüm dediğinde, gerçekten de olabilir bu demesi, babayı ayrı bir sevmeme sebep oldu.

Shinto inancında kami denilen tanrı benzeri, doğa üstü varlıklar, ruhlar vardır. Bunlar çeşitli görüntülerde olabilir. Hayvan figürleri dikkat çeker. Aslan –köpek ama özellikle tilki. Bunların doğa ile bağlantıları olduğuna inanılır. Bu yüzden bu filmdeki kızların Totoro ismini verdikleri varlığın da o ormanın ruhu olduğuna inanmaları normaldir. Zaten Totoro ne olursa olsun, ister bir hayvan ister bir ruh, o da çocukların ona gösterdiği sevgi ve dostluk ile yaklaşır onlara.

Cinnamomum camphora

Kafur ağacı doğal olarak Asya ülkelerinin yerli bitkisiymiş. Tropik iklimde güzel yetişirmiş. Gerçekten de Japon filmlerinde, çizgi filmlerinde gördüğümüz kökleri yer üstüne girip çıkan devasa ağaçların bazısı bu ağaçtır. Japonya gezim sırasında gezdiğim birkaç tapınağın büyük bahçelerinde yılların gözlemcisi olarak gövdelerini yosunla kaplanmış şekilde, sanki ilelebet o topraklarda kalacaklarmış gibi yayılmışlardı.


Totoro herkesin, ama büyük küçük herkesin izlemesini istediğim mükemmel ötesi bir film. İnsanın içini mutlulukla, huzurla dolduran bir harika. Filmi izlediğimden beri soundtrack’ini açıp Tottoro-tot-to-ro Tottoro-tot-to-ro diye şarkısını söylemekten kendimi alamıyorum. Herhalde birkaç ayda bir açıp tekrar tekrar seyrederim. Zaten filmin müziklerini loop’a aldım bile. Yine Joe Hisaishi harikaları.

Daha önce en çok sevdiğim Miyazaki filminin Howl olduğunu yazmıştım ama bu film galiba bir adım öne geçti. Galiba Howl daha büyük yaşımdaki benim kişisel olarak bağ kurabileceği karakterler içerirken, bu film çocukluğun o saf, temiz, serbest hayalgücü ile dolu dönemiyle bağlantı kuruyor, insanı sıcacık sarıyor.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


My Neighbor Totoro – Komşum Totoro – 1988 Anime Film’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s