Hotel Transylvania – Otel Transilvanya Animasyon Film Serisi (2012 – 2022)

Aslında başka bir film yazmak için oturmuşken, yakın zamanda izlediğim bir iki filmi öne alayım dedim.

Animasyon filmleri sevdiğimi söylemiştim. Walt Disney 90’larda animasyon filmlerinde yeniden gaza basınca, her sene bir film çıkartmaya başlamıştı. Benim şehrimdeki sinemalara geldikçe, bilet bulabilirsem izleyebiliyordum. Ama sonra bir anda farklı stüdyolar da atağa geçince Shrek, Ice Age derken her sene birden fazla film çıkmaya başlayınca ipin ucu kaçtı. Bir anda bir sürü kaçırdığım film serisi olunca uzaklaştım. Bu arada da Japon animelerine sardığım için iyiden iyiye Amerikan animasyon filmlerinden kopmuştum.

Son birkaç senede bazılarını izlemeye başladım. O da tesadüf eseri başladı ya neyse.

Bu seriyi duymuş olmama rağmen, izlemeye karar vermem Amazon Prime’a serinin son iki filminin gelmiş olması oldu. Bari öncekileri de izleyeyim de sonra bunlara bakarım deyip, ilk filmden izlemeye başladım. Seri bir Sony Animation yapımı.

Hotel Transilvanya’da (2012) karısının ölümünden sonra kızı ile birlikte Romanya’da insanlardan uzak bir yerde canavarlara özel bir hotel inşa ettiren Kont Drakula ‘nın tek amacı kızını insanlardan korumaktır. Otele her sene gelenler, artık arkadaş olduğu Frankestein ailesi, eşi ve 50+ çocuğu ile gelen kötü kurt, mumya, görünmez adam gibi karakterler bu sene de kızının 118. Doğum günü için gelmiştir. Ama kızının artık en büyük isteği insanların şehirlerini görmektir. Şatoya sihirli ormandan geçip gelen bir genç insan ise olayları tamamen karıştıracaktır.

Film tam beklendiği gibi ilerliyor. Ama çok sevimli tipler. Keyifle izleniyor.

Hotel Transilvanya 2 de (2015) artık evli olan kızımız vampir ve insan çiftimizin bir çocuğu olmuş ama ırkının ne olacağının belli olmamasının verdiği stres sonucu gelişen komik olayları izliyoruz.

Hotel Transilvanya 3 de (2018) ise vampirlerin uzun zamandır düşmanı olan Van Helsing ve ailesi ile Drakula ailesinin karşılaşması olacaktır.

Hotel Transilvanya / Hotel Transformania (2022) diye geçen son filmde ise, bir cihazın yanlış kullanımı sonucunda insan olan arkadaşın canavara, vampir ve diğer canavar ekiptekilerin ise insana dönüşmesi sonucunda olan komik olaylar vardır.

Filmler güzel, güzel olmasına. 4 tane devam filmi çıkartmış olmaları da büyük başarı. Demek ki çok tutmuş. Çocuğu olan arkadaşlarım çok severek tekrar tekrar izlediklerini söylüyorlardı. Bana bir Shrek, bir Ice Age veyahut yeni filmlerden Soul ya da Encanto havasında gelmemiş olsa da izlerken hiç sıkılmadım. Çok eğlencelilerdi. Belki bir zaman sonra tekrar izlerim.


Bu Hotel Transilvanya serisini ilk duyduğum andan itibaren, bu filmlerden yıllar evvel televizyonda izlediğim tuhaf çizgi film serisi Dr. Zitbag’s Transylvania Pet Shop aklıma geliyor. Her ne kadar aynı kalitede çizgiler olmasa bile, filmdeki şirin, şeker canavarlar yanında buradaki tuhaf bakışlı kemikten köpek Horrifido ve Dr. Zitbag’ın keserek biçerek frankestein gibi birleştirerek yaptığı tuhaf hayvanlar daha sahici absürt geliyor. Filmde farklı bir konsept kullanmaya çalışıp, “kötü”leri aslında kalpleri iyi baş karakterler yapmaya çalışmışlar, herhalde sinemalarda çok seyredilir olabilmesi için canavarları yumuşak hale getirmişlerken, bu çizgi dizide böyle bir diziyi oynatmayı kabul etmiş tv kanallarına özel gayet fazla saçmalıklar vardı. En basitinden Dr. Zitbag’ın sinirlendiği zaman “Lanetlere lanet olsun” demesini çok abuk bulurdum. Ya da kendisi de dürüstlük açısından yüksek noktada olmayan doktorun rüşvetçi zebani zabıtayı atlatma çalışmaları çok komikti. Biraz Madagascar Penguenleri gibi tv deki dizi büyüklere daha uygundu. Bu film serisi beklendiği ve olması gerektiği gibi yeterli sevimlilikte.

Bu vesile ile sevdiğim eski çizgi filmi de anmış olayım bari.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Hotel Transylvania – Otel Transilvanya Animasyon Film Serisi (2012 – 2022)’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s