Encanto – 2021 Animasyon Film

Walt Disney çizgi filmlerini severim. Sadece hepsi müzikal oluyor ve bazen müzikleri, şarkıları çok bayık olabilir. Bu yüzden müzikal olmayan çizgi filmler çoğaldığı için çok memnun oluyorum.

Encanto yine müzikli bir Disney animasyonu. Ama müzikler, danslar çok güzel. O yüzden konusunu ayrı tutarak, müzikli kısımları da keyifle izledim.

Encanto’da Kolombiyalı bir ailenin en büyüğü olan büyükanneye genç bir kadınken bir mucize gelmiş. 3 çocuğuna ve onların çocuklarına da belli bir yaştan sonra bahşedilen yetenekler ile sihirli evlerinde yaşamakta olan Madrigal ailesi Encanto denilen bölgedeki diğer ailelere de yardım etmektedirler. Biri şekil değiştirirken, biri havayı kontrol ediyor, biri insanları iyileştirirken, biri süper güçlü gibi yetenekler.

Mirabelle isimli baş karakterimiz ise hediye bahşedilmeyen tek aile üyesi olarak kendini dışlanmış ve değersiz hissetmektedir. Yine de herkese gülümseyerek neşe ve moral vermeye çalışmaktadır. Gördüğü bir görü, evlerinin duvarlarındaki çatlaklar evi canlı tutan sihrin zayıfladığını göstermektedir. Kimse ona inanmadığı için çareyi kendisi tek başına aramak zorunda kalacaktır.

Disney’in son zamanlarda dikkat ettiği, daha fazla sayıda farklı ırk ve renkte karakter yaratılması olayında Kolombiyalı aile çok tatlı olmuş. Buna instagramda takip ettiğim Kore kökenli bir Amerikalı kadın dikkatime çekmişti. Koreli çekik gözlü kızları Disneyland’a gitmeyi, Disney filmlerini izlemeyi, prenses kostümlerini giymeyi çok severken Disney çizgi filmlerinde Asya kökenli kızların çoğunlukla sadece savaşçı (Mulan gibi) olarak gösterilmeleri, kızlarının kafasının karıştırıyor, biraz mutsuz ediyormuş. Onlarda prenses olmak için sarı saçlı veya beyaz klasik tiplerden olmak zorunda hissediyorlarmış. Bu üzücü gelmişti.

Bu yüzden bu filmdeki kadınların hispanik olmaları bir yana, hem çok tatlı, hem çok güzel, bazısının bir prenses edasında olmasını çok beğendim.

Baş karakter Mirabelle zaten o kadar şirin çizilmiş ki, kıyafetiyle, hareketleri ile sanki canlı bir tip.

Bu tarz filmlerin hem küçükler hem de büyükler için olmasını seviyorum. Sadece çizgilere, renklere odaklanıp izlense de oluyor ama bir de arka planda hikayenin içtenliği insanın kalbini kavrıyor. Bu hikayede de mucizeleri olan aile bireyleri bir yana, kendine değer verme, kendini başkalarının gözündeki değerin ile tartma, aile bağları, dostluk, insanları peşin hükümle yargılamama, mükemmelliyetçiliğin ıztırabı gibi gibi kısımları bağlayış şekilleri çok etkileyiciydi.

Son zamanlarda en çok beğendiğim çizgi film oldu.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s