Don’t Look Up – 2021 Film

Bu film ile ilgili olumlu-olumsuz pek çok yorum okudum. Açıkçası uzun zamandır bir filmi izlerken bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum. Hatta resmen aralarda uyuyakalarak izledim ve işin komik yanı birşeyler kaçırmışım gibi hissetmedim.

Film yarı komedi yarı nedir tam bilemiyorum. Rotası tam dünyanın üzerine gelen bir asteroidin keşfi ile başlayan olaylar, halktan saklama, örtbas etme, hatta asteroidin üzerindeki madenlerin değerlendirileceği bir kurtarma senaryosu eşliğinde günümüz dünyasındaki gerçek problemlere devletler, politikacılar ve benzeri “influencerlar” tarafından sosyal medya üzerinden halkın manipulasyonunu hiciv ediyor. İnsanların bazen cehalet, bazen çıkar, bazen de bilinçsizce her duyduğuna veya işine gelene inanıp, bunları gerçek gibi algılamaları biraz abartılı, ama gerçeği yansıtan bir şekilde aktarılmış.

Buraya kadar iyi.

Ama bunu o kadar lafı uzatarak yapıyorlar ki, film boyunca insanlar sürekli ve gereksiz konuşuyor. Problem oyunculuklarda da değil.

Amerikan başkanını canlandıran Merly Streep’in kaypak ifadeleri mükemmel. Asteroidi ufak parçalara ayırarak madenlerinden büyük bir servet elde edileceğini vaat eden Peter Isherwell karakteri de olabildiğince itici şekilde canlandırılmış. Leonardo ve Jennifer Lawrence ‘ın karakterleri de yeteri kadar iyi oynanmış. (Jennifer Lawrence son filmlerinde hep aynı insanı mı oynuyor?? demeden geçemeyeceğim ama.)

Sıkıntı aynı konu hakkında saatlerce, günlerce yapılan vıdı vıdı söylenmeler, konuşmalar.

Bir noktada  Jennifer Lawrence’ın Beyaz Saraydayken bedava olan atıştırmalıklar için onlardan para alan general ile ilgili yorumlarını filmin en sonunda hala aynı cümlelerle anlatmasını dinlemek, yıllardır aynı şeylerden (kocasından/işinden vs.) şikayet eden arkadaşlarımı dinlemek gibi geldi. Anladık tamam Jen, yeter artık, başka konuya geç. Mesela dünyanın sonuna… demek istedim.

Film ister istemez akla Deep Impact filmini hatırlatıyor.  Deep Impact filmi olması beklenen ideal dünya iken (akılcı çözümler, fedakar aileler gibi) , bu film doğruya doğru, gerçekte ne olacağı ile ilgili acı ama daha gerçek bir versiyon anlatıyor. Aslında global anlamda bir sıkıntı olduğunda gerçek zamanlı izlediğimiz film bu. Pek çok meşhur haber kanalında gerçekte ne olduğundan çok, hükümetler insanların ne görmesini istiyorsa onu izliyoruz. Örneklerini çok gördük.

Filmin gerçekten hoşuma giden tek kısmı sonu. Aile ve dostlarla sofraya oturup beraber anılarının ve birbirlerinin kıymetinin farkına vardıkları, tadını çıkarttıkları an.

Bir de en sondaki yaşlı, pörsümüş insanların insan neslini evrene taşımak üzere indikleri o gezegen sahnesi. En çok güldüğüm sahne bu oldu sanırım.

İzlemeye değer mi, bence değil. Sırf gündemde olan bir film diye izledim ve şekerleme için iyi bir film oldu en azından diyebilirim.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s