Big Fish (Büyük Balık) – 2003 Film

Big Fish bir Tim Burton filmi. Bazı yerlerde onun en iyi filmlerinden biri olduğu söyleniyor. Hem bu yüzden hem de zaten henüz izlememiş olduğum bir Tim Burton filmi olması vesilesiyle izleme listeme almıştım. En sonunda izleme fırsatı bulabildim.

Filmin konusu kısaca baş karakterimiz Edward Bloom’un inanılmaz maceralarla dolu hayatı diyebiliriz. Çocukluktan başlayarak hayatının farklı dönemlerinde başından geçenleri kendi üslubunca anlatan Edward’ın, oğlu ile arası pek iyi değildir. Küçüklükten beri babasının hikayelerini dinleyen William, babasının sürekli sahne ışıklarını üzerine çekmesinden bıkmıştır. Gerçek babasını tanımadığını düşünmekte, küçükken bu hikayelere inandığı için kendini aptal gibi hissetmektedir. Bir tartışmadan sonra aralarına giren buzlar, babasının hastalığının ağırlaştığı haberini alan oğulu ve hamile karısını tekrar baba evine getirecektir.


Ben küçükken evde kırmızı kartonlu, cilt gibi gözüken kutular içinde Can Çocuk Yayınları’nın kitap serisi vardı. Her bir kutunun içinde 5-6 kitap olurdu. Bu kitaplardan bazılarını çok severdim, tekrar tekrar okurdum.

Bunlardan en sevdiklerimden biri Palavracı Baron (yazar Erich Kästner) isimli kitaptı. Sonradan orjinal adının Baron Münchausen’in muhteşem maceraları gibi bir şey olduğunu öğrenmiştim. Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Baronumuz biraz uydurmayı severdi. Örneğin bir savaş sırasında bir top güllesine binerek cephenin öbür tarafına geçip, savaşıp sonra tekrar top güllesi ile geri dönmek gibi veya bir kar fırtınası sırasında artık daha fazla ilerleyemeyeceğini anlayınca, atını yerde gördüğü bir demir çubuğa bağlayıp, kıvrılıp uyuyup, sabah uyandığında bir kilisenin dibine sığınmış olduğunu ve atının da kilisenin en tepesinde debelenip durduğunu görmesi gibi. Meğer ki gece o kadar çok kar yağmış ki bütün kiliseyi kaplamış, sadece kilisenin tepesindeki haç dışarda kalmış. Atını da oraya bağlamışmış. Gece karlar bir anda eriyince at tepede kalakalmış.

İşte Big Fish filmini izlerken ilk aklıma gelen bu kitap oldu. Bir de Mazhar Fuat Özkan’nın “sen neymişsin be abi” şarkısı.

Sanırım ne demek istediğimi net anlatabilmişimdir.


Edward Bloom biraz palavra sıkmayı seven bir adam. Hikayelerini öyle bir anlatıyor ki, atıp tutuyor gibi gözükmesi çok normal. Cam gözü olan bir cadının gözünden nasıl öleceğini görmek  veya Amerika’nın dört bir köşesine yazıp Amerika’nın bütün nergis çiçeklerini bir araya toplamak gibi inanılmayacak hikayeleri var. Ama filmin başlarında hissettiğim bu Palavracı Baron modu, film ilerledikçe başka bir hisse evriliyor. Bazen hikayeleri gerçek hayata tercih etmekle ilgili bir his bu. Hikayelerin gerçek versiyonlarını duydukça karakterleri daha bir sevmeye başlıyorsunuz.

Film standart Tim Burton tarzı ile işlenmiş. Görsellik, karakterler, hikaye anlatımı bu yönetmenin bir klasiği. Açıkçası başta belki de çok övgü almış olduğu için beklentim biraz daha yüksek olduğundan, pek öyle içine giremesem de, film ilerledikçe ısınmaya, en sonunda ise kalbimi fethetmeyi başardı. William babasını tanıdıkça, hikayelerin gerçek olup olmamasının artık önemi kalmıyor. Film Edward Bloom’un hayat hikayesi olmaktan çıkıp William ‘ın karakterinin büyümesine evriliyor. Harika bir anlatım.

Film, Daniel Wallace ‘ın ilk romanı “Büyük Balık: Efsanevi Ölçülerde Bir Roman” isimli 1998 tarihli romandan uyarlanmış. Edward Bloom’un gençliğini çok sevdiğim aktörlerden bir olan Ewan Mcgregor canlandırmış. Kendisi Tim Burton’un her zamanki aktör listesinde olmasa da bence iyi iş çıkartmış.

Zihni özgür bırakıp izlenecek, güzel zaman geçirmelik, sonunda üzerinize bir battaniye örtülüp tatlı uykular denebilecek harika bir film.

Çok kalp ben Tim Burton. Yine yapmışsın sihrini.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s