Ted Lasso – Dizi 2020 (1. sezon)

Bu diziyi galiba ilk golden globe’larda duymuştum ama sonra unutmuşum. Instagramda birisi paylaşınca görüp hatırlayıp bir bakayım dedim. Ve o kadar çok sevdim ki. Kendimi herkesin çok bildiği bir şeyi yeni keşfetmiş gibi hissetsem de, yine de yazmak istedim.

Ted Lasso bir Amerikan futbolu koçu. Bir üniversite takımında mucizeler yaratmış, onları şampiyon yapmış. İngiltere ‘den bir futbol takımından, Richmond’dan koçluk teklifi gelince yardımcı koçu ile beraber İngiltere’ye gelirler. Normal futbolu bilmeyen, terimlerine dahi hakim değilken, gözünü karartıp kilometrelerce öteye gelmiştir. Üstüne üstlük takımın sahibi kadın, hisselerini eski kocasından boşanırken almıştır ve intikam için takımın başarısız olmasını istemektedir. Zaten bunun için alttan alta takımı küme düşüreceğini umarak futboldan habersiz bu koçla anlaşmıştır. Hiç beklemediği şey ise Ted Lasso’nun inanılmaz iyimserliğidir.

Dizi komedi dizi olarak geçiyor. Komedi zaten, ama öyle bildiğiniz Amerikan sitcomları gibi değil. Bazen kahkahalar attırıyor, bazen gülümsetiyor, bazen hüzünlendiriyor, ama bunların hepsini kısacık 30 dakikalık bölümlerde yapıyor. Diziyi izlerken içinizi, kalbinizi bir sıcaklık kaplıyor.

Tuhaf, abartılı karakterler de var, gayet normal tipler de. Ama bu diziyi diğer dizilerden ayıran şey, her karakterin gayet insancıl, normal şeyleri söylüyor olmaları. İnsanların tepkileri, konuşmalar o kadar doğal ki. Abartılı olan kısımları da zaten komik ve içinizi ısıtan kısımlar.

Şimdilik sadece ilk sezon, 10 bölüm olarak izlediğim bu diziyi gerçekten çok sevdim. Uzun zamandır bu kadar severek izlediğim bir komedi dizisi olmamıştı. Neredeyse her bölümü şapşal bir sırıtışla bitirdim.

Oyuncular da birbirinden başarılı. Başroldeki Ted Lasso ‘yu canlandıran Jason Sudeikis diziyi yaratanlardan biri. Yardımcı koçu oynayan Brendan Hunt’da öyle. Açıkçası oyunculardan hemen hemen hiçbirini tanımıyorum. Sadece takım operasyon müdürünü oynayan aktör İngiliz dizilerinde yardımcı oyuncu olarak çok gördüğüm bir adamdır. Onun da adını bilmezdim, siması tanıdıktı. Ama bütün oyuncular çok iyi oynamış. Bazen utangaç, bazen ukala, bazen kaba… Oyuncuların dizide olaylara verdikleri tepkiler böylesine doğal olunca, izlemek de ayrı bir keyifli oluyor.

Umarım 2. Sezon da ilki kadar güzeldir. Yazıyı bitirip izlemeye devam edeyim bari.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s