Foundation (Vakıf) dizisi- ilk 2 bölüm

Daha önce Asimov’un Robot serisinden bahsetmiş ve bu serinin ilk romanı Çelik Mağaralar ile ilgili bir yazı yazmıştım.

Robot serisi hikayelerden oluşan 2 kitap ile başlayan, sonra 3 ana Elijah Baley romanı ve ardından Asimov’un diğer ünlü serisi olan Vakıf serisi ile yollarını birleştiren bir seriydi.

Vakıf (Foundation) ise biraz daha farklıdır. Çelik Mağaralar’dan yüzyıllar hatta belki binyıllar sonrasında başlar. Çok özet olarak Harry Seldon isimli bir matematikçinin geliştirdiği Psikotarih bilimi, tarih ile istatistiği birleştirerek Seldon’un ortaya çıkardığı komplike matematiksel formüllere geçmiş tarihi olaylar ile ilgili verilerin girilmesi sonucunda ileride olacak toplumsal olaylar ile ilgili tahminler yürütmektedir. Binlerce yıldır devam eden, aslında Galaktik İmparatorluk denilen yapının temellerinin Çelik Mağaralar’ın geçtiği dönemlerde atılmış olduğunu daha önce bu seriyi okuyanlar bilir. Çelik Mağaralar’da insanlar dünyalılar ve dış gezegenler olarak ikiye ayrılmıştı. İşte insanlık daha sonra evrene iyice yayılıp, bir sürü gezegene hakim olarak, bir Galaktik İmparatorluk haline gelmiştir. Her imparatorluk gibi belli bir genişleme kapasitesine ulaştığında artık daha fazla hakimiyeti elinde tutamayacak ve yavaş yavaş çözülecektir. İşte Harry Seldon’un meşhur formülü de bunu gösterir ve tabi ki felaket tellallarının başına geldiği gibi bir yandan nefretle karşılanır, bir yandan da kurtuluş ümidi olarak bir lider gibi değerlendirileceği iki kutupta insan etrafında toplanır.

Vakıf romanının ilkinde her biri farklı dönemlerde geçen bölüm bölüm bir anlatımı vardır. Her bir bölüm arasında yıllar geçer, farklı insanlar sahneye girer, çıkar. İkinci kitap ile beraber anlatım biraz daha oturur. Burada kitaplar ile ilgili henüz yazmak istemiyorum. Bu yazımda derdim, vakıf serisi için yeni çekilen dizi ile ilgili ilk yorumlarımı yazmak.

Vakıf ile ilgili bir dizi yapılacağını ilk duyduğumda açıkçası çok heyecanlanmıştım. Asimov’un eserlerinden Robot ve Ben dışında bir uyarlamanın yapıldığını duymamıştım. Bana kalsa film veya dizi yapılacak olsa Robot serisi çok daha mantıklı bir başlangıç olurdu ama hadi bakalım demiştim. Sonra ilk fragmanları gördüm. Ve hiç beğenmedim. Yine de önyargılı olmayayım diye düşündüğümden fırsat vermek istedim.

İlk iki bölüm için söyleyebileceğim iyi ve kötü şeyler var. Öncelikle iyi şeylerden bahsedersem, grafikler, bilgisayar efektleri falan güzel. Zaten bu devirde olmasa ayıp olurdu ya. Bunun dışında düşündüm de henüz öyle çok sevdiğim başka da bir şey olmamış.

Daha önce farklı edebiyat uyarlamalarında denenen kadın-erkek karakter değişimleri normalde sevmediğim ama çok da etkilenmeyeceğim bir konu. Bu dizide de öyle değişimler yapmışlar.  Başta çok takılmadım. Amma velakin bazı karakterler var ki dokunulmasına çok gıcık olurum. Bu dizide bana göre hiç olmamış değişiklik Eto Demerzel. Aslında Vakıf serisinin başlangıcında bu kadar fazla önemi olan bir karakter olmasa da, Asimov’un serilerine saygıdan dolayı bu yapılan değişikliği hiç hoş karşılayamıyorum. Şimdi kitapları okumayanlar bilmek zorunda değil tabi ama Eto Demerzel Robot R. Daneel’dir. Ve o bir erkektir, en azından görünümde. Elijah Bailey ile olan  arkadaşlığı zaten robotları sevmeyen dünya vatandaşına göre zor bir başlangıç yaşamış, ancak yıllar süren tanışıklıktan sonra dostluğa evrilmiştir. Robot serilerinden yıllar yıllar sonra geçen, hala robotlardan nefret edilen bir medeniyette, robot gibi donuk tepkiler veren bir karakter yapmak ne manasızdır. Hiç mi Asimov okumadınız demek istedim dizi yazarlarına ve oynayan aktriste.  Dediğim gibi R. Daneel kırmızı çizgimdir.

Dizinin diğer manasız kısımlarına gelirsek. Diziyi izlediğim sitenin altına yazılmış notlarda görüp çok da gülmüştüm, insanlar buna mı takılmış diye ama gerçekten diziyi izleyince neden takıldıklarını anladım. Merdiven. Bir sahnede imparator bir boya iskelesine dayanmış metal bir merdivene çıkıyor ama ayağı takılıp düşme tehlikesi yaşıyor. Diğer her şeyin tüm teknolojik üstünlüğü ile akıp gittiği bir mekanda, bu merdiven sekansının saçmalığı o kadar göze batıyor ki. Aslında böyle ufak ufak o kadar tutarsız kısımlar var ki, tek tek yazmak istemiyorum. Düşünerek izleyince diziyi yapanların bir kararsızlık içerisinde olduğunu sanıyorum. Gelecekte geçen bir dizi yapıyoruz evet, ama insanların hala yaşlılıktan doğan savunmasızlığını da gösterelim, bunun için en basit yöntem merdivenden düşmek mi?

Kitapları okuyalı epey vakit geçmiş olduğundan bazı kısımları net hatırlayamıyordum. Bazı isimleri tam oturtamamıştım. Sonra kendime kısa bir hatırlatma yapınca epey bir dolgu ile konuyu genişlettiklerini, belki de zamana yayılarak anlatılan romanlardaki aralıkların kapatılması için bu şekil bir zorunluluk olarak düşünülmüştü.

Uyarlama yapmak için zor bir seri. Bunu kabul ediyorum. Bana şu anda kitaplardan ana konuyu, yani psikotarih ve gelecek karanlık çağ öngörüsünü alalım, kalanı dolduralım modunda işlenmiş gibi geldi. Hiç ama hiç sevemedim. Devamını da izleyeceğim. Ama sadece yanılmış olmayı ümit ederek.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Foundation (Vakıf) dizisi- ilk 2 bölüm” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s