Auntie Mame 1958

Bu filmi ilk ne zaman izledim. Açıkçası hiç hatırlamıyorum. Uzun yıllar olmuştur. O zaman bile tamamını izleyip izlememiş olduğumu hatırlamıyorum.

Yıllar öncesinden aklımda kalan tek bir cümle vardı, “Hayat bir açık büfedir, bir şey istiyorsan gidip almalısın!!” Bu cümle o kadar hoşuma gitmişti ki, hatta filmin bir başında bir sonunda söylenip, biraz değişiklik göstermişti diye hatırlıyordum.

Bu yüzden, bu filmi bir kerecik olsun baştan sona tekrar seyretmeyi çok istiyordum.

Bunu da yakın zamanda yapabildim.

Live! Live! Live!

Annesi çok küçükken ölmüş olan Dennis, babasını da kaybedince, babasının vasiyeti üzerine çılgın halası Mame’in yanına gönderilir. Daha Mame’in evine girmeden, kapı zilinden tuhaflık sinyali alırız, ama içeri girdiğimiz ilk andan itibaren, kalabalık bir parti eşliğinde Mame ile tanışırız. Enerji dolu, gülümseyen, hızlı konuşan, partisinde Litvanyalı bir papazdan, Broadway aktristine kadar değişik tipte insanların olduğu bu tatlı kadın, yeğenini hemen sarıp sarmalar. Ona kucak açar.

Mame her ne kadar egzantrik, heyecanlı, biraz maymun iştahlı biri gibi gözükse de, yeğenine sonsuz bir sevgi duyar. Etrafındaki insanlar da onun gerçek kalbini görür ve bundan dolayı onu çok severler. Film aslında Dennis’in halasının yanında büyüme hikayesi  gibi başlasa da esas Mame ‘in maceralı hayatını anlatır.

Burada uzun uzun Mame’in başına neler geldiğini anlatmayacağım, ama şunu söylemem lazım hayatının her bir köşebaşı öyle güzel anlatılmış ve oynanmış ki. Mame rolünde oynayan aktris’in, Rosalind Russell’ın ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Filmin benim için en can alıcı repliği, ki hatırladığımın aksine filmin başında ve sonunda değişmiyormuş;

“Hayat bir açık büfedir, ve pekçok aptal uzaktan bakıp açlık çekiyor.” (Life is a banquet and most poor suckers are starving to death!.)

Yaşayın, yaşayın , yaşayın!!

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s