Empire Records – 1995

Bazı filmleri galiba hangi yaşta ilk defa izlediyseniz, sonraki izlemelerinizde de o yaşa geri dönüyorsunuz. Tabi bir filmi birden fazla kez izleme alışkanlığınız varsa.

Empire records 90’larda geçen, 90’larda çevrilmiş, 90’ların ruhunu anlatan bir gençlik filmi.

Cine5 ‘in olduğu yıllarda, Cine5 bir filmi onlarca kez tekrar oynattığı için, herhalde her tekrarını kaçırmadan izlediğim, tam 90’larda bir ergenken, ruhumu yakalayan bir filmdi.

Geçen gün tekrar denk gelince, izlemeden geçemedim. Acaba aradan geçen onca seneden sonra, o kadar değişik film ve müzik çeşitliliğini yaşadıktan sonra, film bana kötü mü gelecek? Ama tekrar izleyince anladım ki bu filmi hala çok seviyorum. Hala hiç sıkılmadan seyredebiliyorum, ve bittiğinde, hadi başa alalım deseler, tekrar seyrederim. Filmi aradaki tuhaf karakterleri ile, bazı anlardaki abartılı oyunculukları ile, inanılmayacak kadar iyimserce bağlanan hikayesi ile seviyorum. Filmi bu tuhaf karakterlerin birbirlerini kabullenişlerini izlemeyi, harika soundtrack’in, ki 90 ların harika MTV zamanında bile bu filmin şarkılarını çok sevdiğimi hatırlıyorum, bir anda çalmasını dinlemeyi, oyuncuların, bu şarkılarla danslarını, kendi kendilerine şarkılara eşlik etmelerini, headbang yapmalarını izlemeyi, onların sanki film çekmek için değilde, gerçekten doğal halleriymiş gibi oynamalarını izlemeyi seviyorum.

Bu konuda izlediğim pekçok gençlik filminden çok daha doğallar oyuncular. Sanki yönetmen müziği açmış, içinizden geldiği gibi davranın demiş gibi o şarkılara eşlik ettikleri anlar. Yani sonuçta kim özellikle gençken ayna karşısına geçip en sevdiği şarkıyı söylüyormuş gibi yapmamıştır, değil mi?

Empire Records, aynı adlı müzik dükkanının 1 gününü anlatıyor aslında. Dükkanın müdürünün, dükkanı kapatsın diye görevlendirdiği elemanın günlük hasılatı alıp Atlantic City’e gitmesi ile başlayan ana olay, diğer çalışanların sabah işe gelmeleri ve dükkanı açmaları, kendi problemleri, dükkanın problemleri derken, film zaten bir çırpıda bitiveriyor.

Tek bir günü anlatıyor ama bazen sanki farklı bir zaman dilimindeymiş gibi kopuyor film. Ama bunu rahatsız eden bir durum olarak anlatmıyorum. Çünkü o başka bir yerdeki hikaye de güzel.

Lİv Tyler

Liv Tyler’ı çok severim. Çok da beğenirim. Bu filmde de, oynadığı karakterin yaşında yani 17, en güzel zamanı. Rene Zellweger’in liseli bir kızı oynaması, galiba filmdeki liseli olmak için en yaşlı oyuncu kendisi, o zaman 26 ymış, hiç de 17 lerinde gözükmese de, komik ama göz ardı edilebilir. Aslında 1 -2 kişi dışında hiçbiri lise öğrencisi gibi durmuyorlar. O ayrı.

Tüm ekip (A.J., Gina, Debra, Mark, Berko, Corey, Lucas, Joe, Jane)

Diğer oyuncular arasında dükkanın müdürünü oynayan Anthony LaPaglia ve menejer Debi Mazar, nispeten daha bilindik. A.J karakterini oynayan Johnny Whitworth’u ilk bu filmde görmüş ve çok beğendiğimi hatırlıyorum. Genç kızlık işte. Grunge stilini çok havalı ve çekici bulurdum. Tatlı ama şapşal Mark ‘ı oynayan Ethan Embry, ve problemli kız Debra’yı oynayan Robin Tunney. Diğer oyunculardan da öyle böyle iyi filmlerde rol almış oyuncular çıkmış. Bu gençlerin çoğunun ilk filmlerinden bu arada bu film.

Johnny Whitworth; namı diğer A.J. o perçemler ve bol hırka kalp bendi.
Dükkan hırsızı Warren’ın Joe ve Jane’in tanışma sahnesinde Tarzan taklidi yapmasına hep çok gülüyorum.

Filmde manasız olan çok şey var. Ama kendi içinde o saçmalama ruhu o kadar tutarlı ki, şunu demiyorsunuz, ama işte hani komiklikti falan, şimdi ciddiye bindi. Yok. Bir intihar mevzusunu bile öyle zarifçe dalga geçerek anlatıyorlar ki. Hafif, eğlencelik bir zaman makinesi.

Soundtrack’indeki şarkılardan da bahsetmek isterdim, ama filmi izlemeden bir manası olmayacaktır bence. O yüzden sizde filmi izledikten sonra wikipedia’dan veya benim yaptığım gibi shazam veya soundhound ile şarkıları yakalayıp, tekrar dinleme döngüsüne alabilirsiniz.

Bu filmi her zaman sevgiyle aklımda tutup ara ara sıkıldıkça veya unuttukça tekrar bakacağım kesin.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s