Vienna Blood 2019 Mini Series

Bu diziye Miss Scarlet’ten hemen sonra, dönem polisiyesi arayışımda karşıma çıkınca başladım ve sadece 1,5 saatlik 3 bölüm olmasından dolayı çabucak izledim.

Lokasyon zaten dizinin isminden de anlaşılacağı üzere Viyana,  özellikle Leopoldstat denilen bölge ve 1907 yılında geçiyor. Freud’un öğrencisi ve bir akıl hastanesinde asistan doktor olan Max Liebermann babasının arkadaşı olan polis şefinin sayesinde suçlu psikolojisini incelemek için müfettişlerden birinin, Oskar Reinhardt ‘ın yanına gözlemci olarak verilir. Müfettiş yabancılardan hoşlanmasa da emir büyük yerden gelince bu genç adama tahammül etmek zorunda kalır.

Max Liebermann Freud’a hayrandır. O dönemler Freud ‘da yenidir ve pek çok yerde radikal çalışmalarının saçmalıktan ibaret olduğu konuşulmaktadır. Max’ın başındaki hekim açıkça Freud’u aşağılamakta, kendi bilindik yöntemlerinin (kafaya elektrik vererek iyileştirme metodu) akıl hastalıklarında tek doğru metot olduğunda ısrar etmektedir. Öyle ki Max’ın aksi herhangi bir yorumunu işinden atmakla tehdit ederek susturur. Ailesi dışında pek destek görmese de, Max Freud ‘un sözel terapilerine ve gözlem yapmaya inanmaktadır. Gözlem yeteneği sayesinde müfettişe hiç beklemediği şekilde yardımcı olur. Dedektife olayları çözmesinde farklı bir perspektif sağlar. Bir suçlu profili oluşturur, sorgulamalarda doğru soruları sorar. Polis merkezinde pek de öyle popüler olmayan dedektifin yıldızını parlatır. İkisi beraber uyumlu bir ikili haline gelirler. Hatta bir noktada dedektif şaşırarak artık biz dostuz değil mi, diyerek kendisi bile tam olarak farkına varmadan genç adamla arkadaş olmuşlardır.

Bu arada Max’ın özel hayatını ve Viyana ‘da yaşayan, dışardan gelmiş (dizinin ilk bölümünde ailesi ile beraber Londra’dan geldiklerini ve Viyanalıların bunu kendilerine hiç unutturmadıklarını söyler) bir Yahudi olarak hayatını ve görüşlerini de duyarız. Avrupa’da yavaştan milliyetçilik (Avusturya imparatorluğunun çatırdaması) ve ırkçılık da başlamıştır. Yani aslında kriminal olaylar ile beraber bir Avrupa’nın politik ve sosyal değişimini de izleriz.

Dizi Frank Tallis’in “Liebermann Papers” adlı seri kitaplarından uyarlanmış. Kontrol ettiğimde hiç Türkçe’ye çevrilmemiş olduğunu gördüm. Aslında yazar klinik psikologmuş. Bir nevi kırmızı oda gibi, aslında böyle bir yazarın romanlarının da çok etkileyici olabileceğini düşündüm. İlk kriminal profiler.

2005: Mortal Mischief: (Liebermann Papers 1),

2006: Vienna Blood: (Liebermann Papers 2),

2008: Fatal Lies: (Liebermann Papers 3),

2009: Darkness Rising: (Liebermann Papers 4

2010: Deadly Communion: (Liebermann Papers 5),

2011: Death And The Maiden: (Liebermann Papers 6

2018: Mephisto Waltz, Pegasus Books,

Dizinin oyuncuları Avusturyalı ve İngiliz karışık.

Max ‘ı oynayan Matthew Beard donuk gibi gözükse de, gözleri ile kendini anlatmasına çok bayıldım. İkilemde kaldığı anları çok iyi aktarmış. Özellikle aşk konularındaki ikilemi sadece gözleriyle bile aktarabilmiş.

Dedektif Reinhardt yani Juergen Maurer’da gerçekten Avusturyalı. Hayatı işinden ibaret olan, hafif ters polis dedektifini çok iyi oynamış.

Kadın oyunculara gelirse, Max’ın nişanlısı olan Clara (Luise von Finckh isminden Avusturyalı olduğunu anlıyorum) güzel bir kadın. Ama tedavi ettiği Amerikalı kadını oynayan Jessica De Gouw’u daha çok beğendim. Tarz ve duruş olarak tam o döneme ait gibi duruyor.

Genel olarak sevdiğim bir dizi oldu. Her bir bölüm bir film gibi olduğundan, konuyu boşuna uzatma gereği kalmamış oluyor. Bir yandan da birbiri ile bağlantılı noktalar var ki bu da karakterlerin yakınlaşmasını uzaklaşmasını gözlemlememizi sağlıyor. Olayların içinde ilerliyoruz. Dizinin yaratıcısı Sherlock dizisi ile de aynıymış. Sanırım tarzını sevmemde bazı benzerliklerin faydası olmuştur.

Devamının da çekileceğini duydum ve buna çok sevindim. Merakla bekleyeceğim.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Vienna Blood 2019 Mini Series’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s