Dead Still – Mini Series 2020

1880 lerde insanlar öldükten sonra bir ölü gömücü veya doktordan da önce çağrılan ilk kişi ölü fotoğrafçısı olurmuş. Ölü şık kıyafetler giydirilir, düzgünce poz verdirilir, aile üyeleri isterse beraberce fotoğraf çektirirlermiş. Bu fotoğraflara anıt veya yas portresi denirmiş.

İşte dizimiz tam da bu konuda uzmanlaşmış  İrlanda’lı bir fotoğrafçının hikayesi üzerinde ilerliyor.

Brock Blennerhasset bu işin en meşhur zanaatkarlarından biridir. Fotoğrafları “sanki canlı” gibi nitelendirilir. İşi gereği, Dublin’in dışında pekçok yere de gittiği bir seferde, kaza sonucu ayak parmağı kırıldığı için şehir dışında yaşayan yeğeni ona yardıma gelir.

Bu sırada fotoğrafçımıza ev işlerinde yeğeni yardımcı olsa da, sokakta halledilmesi gereken işlerde de bir destek gerekirken, mezarlıkta tanıştığı genç, hayranı olduğu adamın yanında çalışmak için başvurur.  Fotoğrafçımız genç adama bir ayak işi verir. Sonrasında yeğeninin de ön ayak olmasıyla bu genci asistanı yapacaktır.

Bu arada şehirde de tuhaf intiharlar olmakta, ama bunları şüpheli olduklarını farkeden sadece bir İrlanda polis dedektifi vardır. Bu intihar etmiş insanlar sanki bir fotoğrafçıya poz vermişler gibi bulunmaktadır. Bu olay örgüsü de polis ile fotoğrafçımızın yollarını kesiştirecektir. Bir yandan da fotoğrafçımızın aldığı işler esnasında asistanı ile karşılaştıkları çeşitli olayları takip etmiş oluruz.

Dizinin konusu kısaca böyle. İlk 3 bölüm nispeten daha komik ve alaycı iken, sonraki 3 bölümün hele ki son 2 bölümün saçmaladığını düşünüyorum. Yine de  biraz temposu ağır olsa da, son kısımdaki saçmalamalara kadar dizinin fena olmadığını düşünüyordum. Bir çeşit dönem seri katil dizisi gibiydi. Ama işte o son kısım beni hayal kırıklığına uğrattı.

İrlanda aksanı dizide çok dikkat çekiyor. Blennerhasset ve yeğeni nispeten temiz bir İngilizce ile konuşsalar da, biraz daha aristokratik sayıldıkları için herhalde, polisler, barmenler, ve Blennerhasset ‘in asistanının konuşmaları oldukça şiveliydi.

Dizinin beni rahatsız eden bir başka yanı ise, yeğen Nancy’nin tarzı idi. 1880’lerde geçen bir dizi, gençler partiliyor, alenen erkek arkadaş veya flörtleşmeler yapılıyor. Biraz tarz olarak yapay geldi. Yani özgür takılmalarını anlarım ama kızın ve o arkadaş grubunun tavırları biraz dönem dışıydı. Çok önemli değil tabi, ama bir yandan dikkat dağıtıyordu. Sadece sigara bağımlılığına çok güldüm. Bence kadının karakterine bir hava katmış (sigarayı his sevmesem de dizide bunu kabul ediyorum). Polis dedektifinin karısı da tatlı bir karakterdi. Kocası ile kitap okuma yöntemlerine ve romanlardaki cinayetleri çözmesini çok sevdim.

Keşke polisleri bu kadar aptal yapmamış olsalardı demedim değil.

Dizide birkaç komik sahne var, tabi ölü veya ölmeye yakın insanlarla iş yapıldığı için, koca adamların kız gibi ince bir sesle çığlık atmalarına bazen çok güldüm.  

Kızdığım yere gelirsek; spoiler dedikten sonra…

Bir noktada Blennerhasset’in eski asistanının öldüğüne inandırıldıktan sonra, hatta onu gördüğünü ama kesinlikle hayal görmüş olduğunu düşündüğünü söyleyen Blennerhasset’in, dizinin sonunda aslında adamın ölmüş olması ile ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını, sadece adamın sapkınlığını yakaladığı ve kovduğu için, polise verme ihtimaline karşı ortadan kaybolan adamın, intihar etmiş olabileceğini düşündüğünü anlatışını dinlediğimde çok gıcık oldum. Aynı şekilde Blennerhasset asistanına veya yeğenine neyi niye yaptığını anlatmadan, onları uzaklaştırmaya çalışmasına hiçbir anlam veremedim.  

Spoiler sonu.

Netice itibari ile, ilk birkaç bölüm için izlenebilecek 6 bölümlük mini bir dizi. Sonu saçma olsa da, eh bir yere bağlamışlar. Devamının çekileceğini çok düşünmüyorum. Ama belli mi olur..

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s