The Abduction Club – 2002

unnamed

Uzun bir zamandır izlenecekler listemde olan bu filmi en sonunda izleyebildim.

Ne kadar şirin bir filmmişsin öyle Abduction Club. Çok sevdim (ta ki biraz araştırma yapana kadar. Oraya sonra geleceğim.)

Film 1700 lerinde İrlandasında geçiyor. Klasik İngiliz kanunları, en büyük oğlun tüm mirası alması ve genç oğulun parasız kalması durumundan kaynaklı, ya rahip olması yada zengin bir eş almasının gereklilik olduğu zamanlar. Bu durumda bölgenin ailelerin parasız oğulları bir kulüp kurarlar. Yıllardır süre gelen bir gelenek olarak, kız kaçırma kulübü. Amaç zengin ailelerin bekar kızlarını kaçırıp, onlarla evlenerek para ve mülk sahibi olmak.

Aslında böyle söyleyince çok kötü geliyor ama filmde hikaye o kadar kötü değil. Yani paraları için kızlarla evlenme kısmı doğru tabi ama kızları kaçırıp zorla evlenmiyorlar yada ırzlarına falan geçmiyorlar. Öncesinde fırsat buldukça sosyal olaylarda kızlarla tanışmaya, konuşmaya çalışıyorlar. Ön zemin hazırlanıyor yani. Sonrasında kızları baskınla ailelerin yanından kaçırıyorlar ama kendilerince kuralları var. Kızları ailelerinin baskısı olmadan karar verebilecekleri bir güvenli eve götürüyorlar. Orada şafak vaktine kadar kur yapma, ikna etme hakları var. Eğer o zamana kadar ikna edemezlerse kızı evine, el değmemiş şekilde götürüyorlar. Ama kız da kabul ederse, hazır bulunan papaz nikahlarını kıyıveriyor. Baba da bu durumda damadını reddedememiş oluyor.

Filmde, kulübün evlenme sırası gelen, bunu kura ile belirliyorlar, elemanın kaçıracağı kız ve kızkardeşi ile işler sarpa sarınca olaylar klasik düzenden farklı ilerlemek zorunda kalıyor.

abd2

Klasik bir kaçırılanın kaçırana aşık olması hikayesi aslında. Burada kulüp üyesi genç beylerin tam bir centilmen, iyi niyetli, gözüpek delikanlılar olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Tabi ki aralarında kötü olan bir kişi olacak, o da ihanet edecektir. Ama esas oğlanlarımız kendilerinin en büyük düşmanını bile öldürmeyecek onurlu insanlardır. Falan filan.

abd3

Açıkçası bazı bayat kısımlar yok değil, ama kesinlikle izlemesi eğlenceli bir filmdi.

Sonrasında şu kız kaçırma kulübünün gerçekten olup olmadığını araştırdığımda, ilginç bilgiler edindim.

Gerçekten de özellikle İrlanda’da böyle bir gelenek varmış. Kanunen bunu engellemeye çok çalışmışlar. Hatta ölüm cezası getirilmiş bu olaya. Ama kaçırılan kızlarında genelde bu aksiyon çok hoşuna gittiği için  genelde yasa uygulanmıyor, sonuçlar olumlu neticeleniyormuş. Hatta erkeğin kızı kaçırması suç olduğu için (kızı atın önüne atıp kaçırma), bir kız erkeği atın önüne oturtmuş ki, kız onu kaçırdı gibi olsun. Çok şirin.

Bulduğum sitede yazanlar ne kadar gerçek emin değilim ama, okuduğum hikaye filmde geçen Byrne ve Strang için filmdeki gibi bir olay örgüsü yazmamış.

– Spoiler – (Aslında film için değil pek ama filmin tadını kaçırabilecek detaylar olduğu için)

Filmde kızları kaçıran bu iki genç, kızların rızasını almak için uğraşırken askerler kovaladığı için beraber kaçıp bu esnada onları kendilerine aşık ederler. Ama gerçekte kızları bir nevi tehdit ile, kabul edene kadar yollarda sürükleyeceklerini söyleyerek, yorgunluktan ve bıkkınlıktan zorla evlenmeyi kabul ettirmişler. Böyle 5 hafta oradan oraya at üstünde gezmişler beraber. Sonrasında yakalandıklarında tutuklanmışlar.  (sanırım evlilikleri geçerli sayılmamış, bunu tam anlayamadım) Kızlardan Catherine aslında Byrne’ ı sevmeye başlamış ve imkan olsa onunla evlenirmiş gerçekten ama Anne, kendisine vuran Strang ‘i hiç affetmemiş ve onun ölmesini istemiş. Kızlar anladığım kadarı ile adamların affedilmesi için mektup yazmışlar  ama mektupların bazılarının sahte, bazılarının ise zorla yazdırılmış olduğu ortaya çıkınca, af kabul edilmemiş ve ülkedeki bu tarz yaklaşım peşinde olan adamlara örnek olsun diye ölüm cezası almışlar. Maalesef filmdeki gibi bir kaçış operasyonu olamamış. Bunun için sıkı önlem alınmış ve adamlar asılmış. Halk içinde çok sevilen gençler olduklarından büyük üzüntü doğurmuş, herkes kesinlikle asılmayacaklarından eminmiş.

Adamlar öldükten sonra kızlar başka adamlarla evlenmişler. Ama Catherine ‘in kocası, geceleri evinin önünde Byrne ‘ın hayaletini gördüğünü söylüyormuş. Hep bir korkuyla yazamış, eşi ise zamanla güzelliğini kaybetmiş, kendini sigaraya vermiş. Mutsuz bir hayatı olmuş. Anne ise iyi evlelik yapmış olmasına karşın, hep mutsuz yaşamış. Toplumda her ikisi içinde arkalarından iyi konuşmamışlar. Genç adamların başlarına götürdükleri için kendi kaderlerini de mühürlediler gibi. Sanırım bir de devletten kan parası gibi birşey almışlar. Uğursuzluk getirdiğine inanmışlar hem bu paranın, hem de gençlerin affedilmesine mani olmalarının.

Hazin hikaye aslında. Filmdeki gibi bir Byrne ‘ın ölmesini kesinlikle istemezdim. Kıza gerçekten aşık olup, onunla samimi bir şekilde evlenmek isteyene. Strang ile ilgili ise karışık düşüncelerim var ama filme kredi verip, onunda kızı kapmasına memnun oldum. Nedense onlarınki daha çok ilk görüşte hoşlanma ama birbirlerini itip kakarak anlaşma olup, diğerlerinin ki birbirini yavaşta tanıyıp yakınlaşma olduğundan, Byrne ve Catherine’ in ilişkisi daha sıcak gelmişti. Anne daha çok bulunduğu sıkıcı hayatta aksiyon arayan şımarık kız gibi gelmişti.

Ama gerçek hayat öyküsüne gelirsek, burada adamlara acıyamayacağım. Sadece belki asılmalarını  istemezdim, belki Avustralya veya Amerika’ya sürgüne gönderilebilirlerdi, ama hikaye sadece sevdiği kızla parası yok diye evlenemeyen adamların kızı rızası ile kaçırıp evlenmeleri olsa taraf olacağım konu, kızları evlenmeyi kabul edene kadar yollarda sürüklemek olunca, kabul edilebilir tarafı kalmıyor. Tamamen zorbalık. Bir de üstüne sanki tecavüzcüsü ile evlenmesi zorunlu gibi, adam affedilsin diye onunla evlenecekler miydi yani? Gerçek hayat ve romantik hikayeler hiç birbiri ile uyuşmuyor gerçekten.

– Spoiler sonu –

Ama tüm bunları bir kenara koyarsak, keyifli bir buçuk saat geçirmek için, özellikle dönem filmlerini seviyorsanız, iyi bir film Abduction Club.

abduction club


© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s