Atiye

atiye

Bu diziye pek merak ederek başlamamıştım. Çok popülerdi, çok tanıtımı yapıldı. Herkes pek bir övdü vs. vs. Bu kadar reklam bana itici geliyor genelde. Ama malum, karantina günlerinde can sıkıntısından bari sosyal ortamlarda konusu geçer diye bir izleyeyim dedim. Çok pişmanım.

Açıkçası özellikle yerli netflix dizilerinin 2 de 2 bu kadar kötü olması bundan sonrasında çıkabilecekler için umutlarımı kesinlikle sıfırladı.

Neden bu kadar kötü? Senaryo, replikler, hikaye…

Oyuncular iyi (bazıları oyunculukları beğenmemiş, ama ben bu felaket derecede kötü senaryoya karşılık oyunculukları idare eder buldum.)

Mekan muhteşem (Göbeklitepe, Nemrut dağı, İstanbul’un birkaç tarihi mekanı)

Bu iki elemente karşılık, bomboş bir hikaye. Bomboş bir senaryo. Klişelerle dolu demek isterdim ama artık klişeliği geçmiş, o kadar bayat kokuyor ki tüm replikler. Artık basit Amerikan dizilerinde bile yer almayacak replikler, 3 bölüm öncesinde tahmin ettiğiniz için hiçbir heyecan vermeyen olaylar, gizem desen değil, 1000 senelik hikayeleri öğrenmek için illa yaşlı bir ustanın atölyesine gidip dinlenen efsaneler. Dan Brown romanlarına özenip eklenmiş güya acaip zor şifreler. Yazık. Gerçekten. Anadolu’nun gizemlerini dünyaya tanıtmak için yazılan senaryo böyleyse, bence işi bıraksınlar. Gerçekten vasat ötesi bir senaryo ve dizi. Keşke bu tarihi mekanları böyle bir uydurukluk için kullanmasalardı.

Benim şaşırdığım Mehmet Günsur klasında bir oyuncunun böylesine bir müsamerenin içinde yer almayı nasıl kabul ettiği.

8 bölüm olduğu için, bir umut diyerek, sonuna kadar dayandım. Belki dedim, böyle “cheesy” gidiyor bari sonunu da görkemli bir cheesylikle tamamlasınlarda heyt be güzel çekilmiş en azından diyebilmeyi umdum. Son bölümde bile hala “benim kaderim seninle tanışmakmış” “benim kaderim seni sevmekmiş” gibi iğrenç replikler duyup, kulaklarım yanarken umut ettim. Hatta dürüst olmak gerekirse, bir yerde, dizinin kendi kendisi ile dalga geçmesini bekledim. Böyle saçma sapan cümleler sarf ederlerken bir karakterinde “ayy, bunu gerçekten demedin değil mi?” demesini hayal ettim.

Demediler…

Son olarak gerek instagramda, gerekse internette çeşitli köşe yazısı/ekşi yorumlarına hayretle baktığımı ifade etmem gerekir. Zaten reklam aldıkları aşikar olan bazı hesapları ayırt edebiliriz ama ekşide gördüğüm yorumlarda bir insanın şu diziye çok güzel, çok heyecanlı, çok sürükleyici, bazı sahnelerde çok korktum vb. övgüler düzebilmesi için hayatında ilk defa dizi izliyor olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar berbat.


© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Atiye” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s