The Witcher Serisi

20180623_154540-01.jpeg

The witcher (wiedzmin)  – Andrzej Sapkowski

Witcher ‘ı uzun zaman kitap sitelerinden gelen reklamlarda görmüştüm. Son okuduğum fantastik kitaplarda hep aynı konular ile karşılaştığım için, kitap kapağını gördüğümde, öncelikle cadılar ile ilgili ama Drizzt Do’ urden’ e (Unutulmuş Diyarlar)  benzeyen beyaz saçlı bir elf de var galiba deyip burun bükmüş, taklittir, vasattır, beni fantastik edebiyattan daha  fazla soğutmasın diyerek, uzak durmuştum.

Sonra sebebini tam olarak hatırlamasam da, sanırım yine fantastik romanlara özlemimin depreştiği bir dönemde karşıma çıktığında, bu seriye bir şans tanımaya karar verdim.

Kitaplar hakkında hiçbir yazı, yorum veya değerlendirme okumadan kitaplara el atmaya karar verdim. Çünkü tamamen önyargısız okumak ve değerlendirmek istiyordum. Bazen öncesine fazla iyi yorum okuyup, hiç beğenmediğim bir kitapla karşılaştığımda açıkçası insanların zevksizliğinden hem moralim bozuluyor, hem de onlardan soğuyordum.

Şimdi de, iyi ki öyle yapmışım diyorum. Böyle yapıp güzel bir kitaba denk gelince, cevheri kendim keşfetmişim gibi ayrı, özel bir keyif alıyorum. Sonradan sitelerden yorumları okuduğumda, benden önce keşfedenlerin çokluğunu algılasam da, o ilk keyif bende kalıyor.

Önce sadece birinci kitabı almıştım tabi. Beğenmezsem tüm seriyi boşa satın almayayım demiştim. Beklediğim gibi ortalama mıydı? Kesinlikle hayır.  Ne bekliyordum? Daha önce dediğim gibi Drizzt gibi iyi-kötü arasında kalmış bir elf, büyücüler, dünyadaki kötülükler falan filan. Belki biraz da Raistlin (Ejderha Mızrağı)  gibi kötü tarafa meyilli olabilecek  gri bir karakter vardır demiştim.  Ama, hikayeleri okudukça bambaşka bir dili, tarzı olduğunu anladım. Ve çok sevdim. Gerçekten…

Yazar Polonyalı Andrzej Sapkowski. Önce kısa hikayeler ile başlamış seriye, sonra olay romanlara, çizgi romanlara, bilgisayar oyunlarına evrilmiş. Dünyada özellikle bilgisayar oyunları ile popüler olmuş. Pegasus yayınları da yakın zamanda bu seriyi alıp basmaya karar vermiş, çok da güzel yapmış. Şimdilik seriden 4 kitabı tamamladılar, umarım hepsini yayınlayıp başladıkları işi bitirirler. Kitapları ciddi ciddi almaya karar verme sürecimde arka kapaktaki Doğu Avrupa’nın Tolkien ifadesinin beni pozitif yönde etkilediğini de söylemeden geçemeyeceğim doğrusu.

20180623_155250-01

Gelelim birinci kitabın değerlendirmesine;

Son Dilek –  Ostatnie Zycenie – Witcher 1

Aslında ben bir roman bekliyordum. Bu kitap serisi hakkında hiçbir şey okumamış olmanın faydası (!) Kısa kısa hikayeler ile zamandaki ileri geri kurgusu çok farklı geldi ve sıkılmaya zaman tanımadı.

Adamımız Geralt bir Witcher. Witcher nedir? Witcherlık canavarları avlayan bir topluluk. Bir nevi ekol. Önce bunu seçilen bir meslek gibi algılasak da, hikayeler ilerledikçe witcher olanların bunu kendileri seçmediklerini,  bir nevi kaderin seçtiği kişiler olduklarını anlıyoruz.

Kitabı okurken, aklıma bir anda John Wick gelmişti. Hani onun için “-Kim o? Boogeyman mi. -Hayır, o boogeyman’i yakalamak için gönderilen kişi” gibi bir şey demişlerdi ya , işte witcher’da öyle bir şey. Witcherlık eğitimi esnasında kendileri de bazı mutasyonlara uğradıkları için diğer insanların gözünde onlar bir canavar gibi gözüküyor; çoğunlukla vahşi yaratıkları avlayan insan olmayan yaratıklar. Boogeyman of the boogeyman…

Neden witcherların sayısı az, başka kimler var? Canavarlar nereden geliyor? Hikayelerde bahsedildiği kadarı ile az çok yorumlayabiliyor, belli çıkarımlar yapabiliyoruz. Yazar hikayeleri öyle noktalarda bırakıyor ki, farklı birşeylerin üstünde olduğunuzu hissediyor, bu üst katmanın ne kadar parlak, ne kadar geniş bir alan kapladığını hayal edebiliyoruz. Devam kitaplarına geçildiğinde konular ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olabiliyoruz.  O üst tabaka kazıldıkça sağa sola uzanan kökler, düğümler ortaya çıkıyor. İlk kitapta bir hikayede adı geçen karakterlerin kişilikleri ve Geralt ile olan ilişkilerinin derinliğini sonraki kitaplarda anlayabiliyoruz.

Bizim adamımız Geralt yani Beyaz Kurt. Blaviken Kasabı. Onun etrafında gelişen olaylarla beraber,  kendisinin dünya ile ilişkilerini, bağlantılarını, hayatını yaşayış biçimini, prensiplerini, korkularını bazen ince ince, bazen de hançerle yararak okuyucuya geçirmiş yazar. Daha ilk hikayeden Geralt’ın tarzını, insanların ona bakış açısını anlıyor, onun gözünden yaşamaya başlıyorsunuz.

Tanışıklık kurduğumuz diğer karakterlerden Dandelion, bir gezgin ozan, Yennefer, büyücü kadın, Nenneke , tapınak rahibesi gibi sonraki hikaye ve romanlarda yer bulan, Geralt’ın hayattaki iyi kötü yoldaşları.

Hikayelerde geçen olaylara gelirsek? Burada kendimi oturup her bir hikaye için yorum yazmamak için zor tuttuğumu ifade etmem gerekiyor.

Kısaca sormak gerekirse; Nasıl bir masal istersiniz? Güzel ve Çirkin mi, Rapunzel mi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler mi? Alaaddin’in sihirli lambasını da verebiliriz?  Witcher bu masallardan birer canavar çıkartmayı başaran tuhaf bir kitap. Bir vampir hikayesi okuduktan sonra, aslında kötücül bir güç altında doğdukları için kuleye kapatılmış “rapunzel”ler ile karşılaşabiliyorsunuz. Her bir hikayenin konusunun ayrı bir güzellikte ve matraklıkta olması, bir de kılıç becerisi çok iyi olan kahramanımızın her bir dövüşünün insanın gözüne sokulmadan aktarılmasındaki başarısı ile birbirinden sürükleyici 6 hikaye ve aralara serpiştirilmiş artı bir hikaye bulunuyor.

Hikayeleri okudukça ve karşıma mutasyona uğramış sevgili masal kahramanları çıktıkça bir nevi Shrek izliyormuşum gibi hissetmeye başlayıp, olaylar her ne kadar kötüye evrilse de, dudaklarımda bir tebessüm oluşmadan duramadım. Tabi ki son dilek hikayesindeki o dileği de es geçemeyeceğim…!!!

3 dilek hakkınız olsa birini nasıl kullanırdınız?

Son olarak spoiler vermiş gibi olmayalım diye uyarı ile;

<<Spoiler>>

“Go fuck yourself!”

<<Spoiler sonu>>

Devam  > Kader kılıcı – Witcher 2


© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.

 


The Witcher Serisi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s