Anne with an E

 

Anne-with-an-E

CBC (Canada) televizyonu ile ortak yapım olan 2017 Netflix dizisi. Anne of Green Gables ile başlayan roman dizisinden uyarlanmış.

Doğal ve sıcak bir dizi olduğu tavsiyesi üzerine izlemeye başladım; ve 7 bölüm olan ilk sezonu 3 akşamda bitirdim. Dizinin ilk bölümü 1,5 saatlik, biraz uzun tv filmi tadındaydı. Hem karakterlere, hem de dizinin havasına alışma aşaması olduğu için böyle uzun olması aslında iyi olmuş.

Konusuna gelirsek; Canada’da Prens Edward adasındaki Avolea kasabasında Green Gables isimli çiftlikte yaşayan iki kardeş, ilerleyen yaşları sebebi ile çiftlik işlerine de yardım eder umuduyla bir erkek çocuk evlat edinmeye karar verirler. İkiside hiç evlenmemiş, abi ve kız kardeşlerdir. Erkek kardeş, Nova Scotia bölgesindeki bir yetimhaneden gelecek evlatlık çocuğu karşılamaya tren istasyonuna gittiğinde karşısında oğlan yerine, kırmızı saçlı, gözleri fıldır fıldır neşe ile parlayan bir kız çocuğu bulur. Bir hata olduğunun farkında olsa da, kızın onu heyecanlı karşılayışı ve etrafındaki herşeye karşı gösterdiği heyecandan etkilenir. Kızcağız evlat edinildiği için o kadar mutludur ki, gördüğü her yeni yer, yeni bir ağaç bile abartılı kelimeler ile övgüler dizmesine sebep olur. Ve evet, kızımız boyundan büyük kelimeler kullanmayı sevdiği için, ilk bölümde kasırga gibi gelen bu kelimele şelalelerine sonraki bölümlerde alışıyoruz. Devamında Anne’i evlatlık olarak tutup, tutmama (ki bunu spoiler saymıyorum, dizinin ve kitabının adı olan bir kahramının ve lokasyonun birbirinden ayrılmasını beklemiyoruz herhalde, tabi ki evlatlık olarak tutuyorlar), Anne’in kasabanın sosyal hayatına adapte olması, civardaki ailelerin onu kabul süreci, genç kızlığı da yavaş yavaş geçen Anne’in kendi yaşıtı oğlan ve kızlarla olan ilişkisi ve buna benzer hikayeleri izliyoruz.

Ben Anne of Green Gables’ı sadece anime olarak biliyordum. Onu da yarım yamalak izlemişim sanırım, hiç hatırlamıyordum. Romanını veya başka bir uyarlama film ve dizisini daha önce izlememiştim. Bu sebeple karakterlerin uyarlamasının romandan ve 1985 tv serilerdekinden farklı olması beni hiç rahatsız etmedi.  İnternette bazı yorumlarda, bu uyarlamayı hiç sevmediklerini, Anne’in karakterinin ve hikayenin fazla feminist, fazla karamsar yaklaşıldığından bahsedilmiş. Kitaptaki Anne’in geçmişinde zorluklar yaşadığına referans edildiği, ama yeni ortamında, kendi iç enerjisi, aklı ve gücü ile bunları atlamış halde olduğu yazılmış. Buna karşın, yeni dizide geçmişten gelen travmalarını taşıyan bir kız var.

Yazının başında da dediğim gibi, bu dizi doğal bir dizi olduğu için tavsiye edilmişti. Diziyi izlerken, geçmiş bir referansım olmadığı için, 1800’lü yıllarda, yetimhanede büyümüş, sağda solda hizmetçi gibi çalıştırılmış bir kızın, daha önce yaşamadığı bir ortama girmesi, geçmişinden travma izleri taşıması, yeni insanlar tarafından istenmeyi istemesi ve yaşadığı hayal kırıklıkları, arkadaş edinme arzusu; kendi içine kapanık bir kasabada da, insanların sevgi pıtırcığı gibi olmayıp, yetimhaneden gelen kıza temkinli, soğuk ve önyargılı davranmaları; dizinin bu konuları ele alışını, çok doğal, çok gerçekçi buldum.

Dediğim gibi ben romandan farklı olmasından rahatsız olmadım, ancak beğenmeyenlerinde hislerini anlayabiliyorum. Çok sevdiğim bir romanın veya karakterin uyarlamasında romandaki karakterden çok farklı bir yorum gördüğümde filmden son derece hızlı soğurum. (örn. Ejderha Dövmeli Kız Amerikan versiyonu). Ama kitabı okumadığımdan gayet rahat bir şekilde hikayeyi de, yorumlanmasını da çok sevdim. Kitap ile ilgili özetleri okudukça, aslında kitaptaki karikatür karakterler yerine bu şekilde yorumlanmış olmasına sevindim bile.

Olumsuz olarak söyleyebileceğim tek bir şey, Anne’in biraz fazla kahramanvari bir karakter olarak yorumlanması olabilir. Onu direkt kötü kabul ettirip, sonradan insanların takdirini kazandırmak biraz basit bir numara olarak kalıyor. Ama bir şekilde hikayenin ilerlemesi gerekiyor tabi.

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim, Gilbert Blyth karakteri var.

<Spoiler>

Diziyi izlerken, Anne ve Gilbert ‘ın ilk bir araya geldiği sahneden itibaren, bunlar ne tatlı bir çift olurlar diye düşünmeden edememiştim. Sonrada kitap ve diğer uyarlamalar ile ilgili bilgileri okurken, zaten gerçekten de Anne ve Gilbert’ın romanda da birbirleri için olduğunu öğrendim. Gerçi romanda, dizide de geçen saç çekme ve “havuç” diyerek kızın ilgisini çekme  denemesi ile kafada tahta kırma ile neticelenen olaydan sonra Anne’in 5 sene boyunca Gilbert’a oldukça ters davrandığı yazıyordu. Dizide aralarındaki gerginlik ve çözümü daha ince bir şekilde işlenmiş; Zaten daha çok Anne ‘in diğer kızlar yüzünden oluşan Gilbert gerginliği, hayatta yapmadığın şeyler için pişman olma mottosu eşliğinde, kendi korkularını aşmak üzere, gevşiyor, ve son bölümdeki karşılaşmalarında ilişkilerinin ileriki dönemleri için umut vadedici bir hale geliyor.

<Spoiler sonu>

Dizi görsel olarak da çok naif, çok güzel. Renkler ve çekim yerleri muhteşem.

Oyuncular da ayrı ayrı başarılı. Anne’i oynayan aktris genç oyuncu Amybeth McNulty, gerçekten çok başarılı. Tip olarak da çizgi filme göre Anne’e tam uymuş. Cuthbert’leri, yani evlat edinen kardeşleri oynayan oyuncular harika. Hele Marillayı oynayan kadın, Geraldine James çok etkileyeci. Yine küçük yaştaki oyunculardan Lucas Jade Zumann, Gilbert’ı oynayan, konuşan bakışları ve mimikleri ile ilerde çok daha iyi roller bulacak gibi.

Sonuç olarak;

Cümlelerini tumturaklı kelimeler ile süslemeyi seven, hayatta karşılaştığı herşeye karşı inanılmaz bir heyecan duyan, Jane Eyre seven ve ondan alıntılar yapan (galiba en çok bu yüzden sevdiğim) , tersi pis Anne – E ile – yi çok sevdim. İkinci sezonu 2018 deymiş. Sabırsızlıkla bekleyeceğim.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s