Itazura Na kiss

itachi

Animeler ile ilgili bir yazı yazacaksam, buna Itazura Na Kiss ile başlayacağımı hiç düşünmemiştim. Bir romantik-komedi. Ama öte yandan ilk izlediğim anime Candy Candy olunca neden şaşırıyorsam.

Itazura Na Kiss, okulda geçen bir romantik komedi animesi arayışımda karşıma çıktı.

2003 yapımı ve 25 bölümlük bir anime.

Bu tarz animelerde ve sonradan izlediğim pekçok J-drama dizi ve filmlerindeki klişelerle ilk tanışmam, böyle oldu. Klişelerle dolu olması, bu animenin izlenebilir olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabi. Özellikle bu tarzı seviyorsanız. Ben seviyorum. O yüzden benzer hikayeleri çokça seyrettim zaten. 🙂

Hikaye ne derseniz;

Esas kızımız hafif aptal ama kalbi çok temiz, saf. Okulda kendisinden büyük çok yakışıklı ve çok zeki esas oğlana aşık. Kızımız ona herkesin önünde ilanı aşk ediyor. Ama oğlan kızı aşağılayıp, yüzüne bile bakmıyor.
Kader bu ya, kızın babası ile beraber yaşadığı ev küçük bir depremde yıkılınca, babasının en yakın arkadaşının evine taşınıyorlar. Ve o da tabiki, esas oğlanın babası. Bir anda aşık olduğu çocuk ile kendini aynı evde buluyor kızımız. Oğlan hep soğuk tabi. Ama oğlanın anne ve babası da bu sıcakkanlı, temiz kalpli kızı çok seviyorlar. İçten içe gelinleri olmasını istiyorlar. Kız epey bir uğraşsada, oğlan onunla istediği şekilde ilgilenmiyor. Kızın artık tamam, pes ediyorum dediği anda ise, kızı köşeye kıstırıp öperek, aslında alttan alta, kızın ona gösterdiği ilgiden hoşlandığını, ve bence tam bir pislik olduğunu, belli ediyor. Ne demişti öperken “serves you well” . Sen benden başkasını sevebileceğini mi zannediyorsun! gibi. Hikayenin bundan sonrasında adamın tamamen çözülmesini izliyoruz yavaşça. Çünkü bundan sonra kızın kesinlikle vazgeçmeyeceği belli.

Tamam bu animeyi severek izledim. Romantizm falan bir yerden sonra da güzeldi. Ama bu kızları tahrik etme, aşağılama, snobluk falan filan, bence romantik değil. Japonların böyle bir hoşlanışları var. Neyse.

Güzel anime. Kızın saftirik, beceriksiz halleri komikti. Kendini adamın önünde pek çok kez salak durumuna düşürmesi ama adamın buna hiç takmaması, hafif dalga geçsede hoşuna gitmesi şirindi.

Bu animenin pekçok da dizisi yapılmış. Japon – Tayvan – Kore. Kore yapımına biraz baktım. Başroldeki aktör soğuk bir tip olarak tam oturmuş. Ama hiçbirini baştan sona izlemedim doğrusu.

1996 – Itazura na kiss ( Japon yapımı)
2005 – It started with a kiss (Tayvan yapımı) ve devamı, They kiss again
2010 – Playful kiss (Güney Kore yapımı)
2013 – Mischievous Kiss: Love in Tokyo ve devamı Mischievous Kiss 2: Love in Okinawa
2015 – Kiss Me (Tayland yapımı)
2016 – Miss in Kiss (Tayvan yapımı)

Oldukça popüler, değil mi? İzleyince sebebini anlıyorsunuz tabi. Basit ve klişelerde dolu olsada oldukça eğlenceli, kafa rahatlatıcı bir anime.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.

 


Itazura Na kiss” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s