The Lake / Göl – Dizi 2022

Bu aralar internetten ara bul zor geldiği ve elimin altında da Amazon Prime olduğu için, süresi kısa ise buradaki dizilere musallat oldum.

The Lake de bunlardan biriydi. Hem yarım saatlik olması hem de komedi olması cazip gelmişti.

İlk bölümde kızı ile bağ kurmaya çalışan bir adamın kiralamış olduğu bir göl evine doğru gidişlerini izleriz. Kızı ile yıllardır görüşmemiştir ve kendi çocukluğunun geçtiği göl kıyısında bağ kurabileceklerini düşünmektedir.

Yavaş yavaş karakterleri tanımaya başlarız.

Baba Justin’in aslında bir gay olduğunu görürüz. Çok gençken en yakın kız arkadaşı hamile kalmıştır. Çocuğu büyütemeyeceklerine karar verip, ailelerinin itirazlarına rağmen çocuğu evlatlık vermişler, hayatlarına devam etmişlerdir.

Avustralya da yaşamış olan Justin, oradaki uzun dönemli ilişkisi hüsranla son bulup ülkesine geri döndükten sonra kızı ile iletişime geçmek istemiş, evlat edinen aile de kızlarının yaz tatili için onun yanına yollamıştır. Kız biyolojik babası ile bağ kurma konusunda çok da hevesli olmasa da alternatifi kilise kampı olduğu için teklifi kabul etmiştir.

Devam etmeden önce diziyi yetiştirilmiş olduğumuz kültüre göre yargılamadan rahat bir kafa ile izlemek gerektiğini belirteyim. Aileler, ilişkiler, olaylar tam bir curcuna.

Mesela baş karakterimiz Justin‘in babası, göl evlerini üvey kızına yani Justin’in üvey ablasına miras bırakmıştır. Bu durumun zamanında babanın üvey kızı ile cinsel ilişkisi olduğuna dair epey bir asılsız dedikodu çıkartmış olduğunu da öğreniriz. Üvey abla Maisy-May’in kendi çocuklarından biri Justin’in kızı Billie’ye yani üvey yeğenine abayı yakar. Küçük oğulları ise zaten kız kıyafetleri ile dolaşmaktadır.

Kiralık evin yakınlarında oturan İsveçli tuhaf yaşlı kadın gölde çıplak yüzebilmekte, komşuları olan ailenin kızları esrar içip sapıtabilmektedir. Dizi eğlence amacıyla tuhaf karakterleri abartarak çizmiş.

Son zamanlarda özellikle Netflix dizilerinde queer dedikleri lgbt bireyler daha fazla işleniyor. Bu dizi için de ilk başta sanki bunun Amazon benzeri yapmaya çalışmışlar diye düşünmüştüm ama belki de oyunculardan bilemiyorum, bana daha samimi bir dizi gibi geldi. Abartılı sahneler olsa da eşcinsellik mevzusunu ‘bakın görün biz anlayışlıyız’ gibilerinden göze sokarcasına değil de, hayatın doğal hali gibi işlemişler.

O yüzden bazen absürtlük derecesinde saçmalıklar olsa bile, genelde sevdiğim sevimli bir dizi olmuş.

Üvey abla rolündeki Julia Styles on numara. Zaten kendisini çok severim. Biraz klasik Hollywood tipi yapay güzel olmaması, biraz tatlı-sert bir havası olması, ve tabi kesinlikle ‘10 Things I Hate About You’ filmi sebebi ile her zaman favorimdir diyebileceğim, sevdiğim aktristlerden.

Justin rolündeki Jordan Gavaris ise bilinen bir oyuncuymuş ama ben meşhur olduğu söylenen dizisi Orphan Black’i hiç duymamıştım. Bu vesile ile kendisini de tanımıyordum. Başta oyunculuğu biraz klişe gelse de sonradan sevdim. Sanırım dizi ilerledikçe hem karakter hem de canlandırılışı oturmuş. Bu diğer tüm karakterler için de geçerli.

Dizinin yapımcısı Julian Doucet diziyi yaratan kişiymiş de aynı zamanda.  Kendi hayatından kısmen anektodlar almış. Belki de bu yüzden dizi bazı anları ile insana dokunup yüzünde şirin bir gülümseme bırakıyor. Tuhaf ve biraz abartılı yanların yapaylığını bu sahneler siliyor.

Dizinin ilk sezonu Justin’in, aile evini restore ettirmek isteyen Maisy-May’in elinden evini kurtarma çabaları üzerinde ilerliyor. Bu uğurda birbirleri ile epey bir uğraşırlar. Ama en sonunda olaylar sürprizli neticelense de Maisy-May’in kendi annesi olan üvey annenin göl evine gelmesi ile dizi kapanışını sezon boyunca kanlı bıçaklı geçiren iki kardeşin el ele tutuşması ile yapıyor. Neyseki ikinci sezona onay verilmiş.

Keyifli vakit geçirmelik, tatlış bir dizi. Biraz da TLC de arada rast geldiğim, dağ evi alalım, göl evi alalım programlarından sonra, göl evi kenarında bir yazlık modunda geçen dizi hoşuma gitti sanırım.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s