Aşkta ve Savaşta – In Love and War

Gerçek hayatlarla bir şekilde, farazi bile olsa, bağlantılı filmleri/dizileri ayrı seviyorum. Kendi hayal dünyamda da film/kitap/dizilere kendime bir karakter uydurarak dahil olmayı sevdiğimden, buna benzer filmleri seyretmekten ayrı bir zevk alıyorum. Bu film de, gerçek hayattan gelen bir hikayeden uyarlanmış.  Karakterler ve olaylar gerçek kişilerden, gerçek kişiler arasında geçen olaylardan  esinlenilerek, biraz değiştirilerek kurgulanmış.

1990’lardan başrollerinde çok sevdiğim Sandra Bullock ve o dönemin jönlerinden Chris O’Donnell olan bir film In love and war.

3f5c9bee01cab350d293faca7675a57e.jpg

Filmin konusu, 1. Dünya savaşında, görev sırasında yaralanmış Ernest Hemingway’in tedavi gördüğü hastanede tanışıp hoşlanıp, yakınlaştığı hemşire Agnes von Kurowsky ile yaşadığı aşk hikayesi. Agnes’in yaşı ondan biraz daha büyük olduğu için, Agnes ne kadar hoşlansa da ilk başta kendisini durdurarak bir ilişkiye izin vermez ama, zamanla aralarındaki etkileşime karşı koyamayacak hale gelecektir.

375c781d95104b89ebee9201153ef1d2.jpg

Bazı filmleri sadece bir sahnesi için sevebilir misiniz? Ben severim. Örneğin vasat Terminatör 3’ü sadece en sondaki “I’m John Connor” sahnesi için tekrar seyrederim. Bu filmi de en çok son bölümü yüzünden severim.

Filmin en sonunda Agnes ile Ernest’in karşılaşmasında Ernest’in tutumu, Agnes ile yaşadığı ilişkinin hayatının devamında nasıl etki ettiği bilgisi ile çok etkileyici gelir bana. Ernest terhis olup Amerika’ya döndükten sonra evlenmek için Agnes’in dönüşünü beklerken, bir müddet daha italya’da kalan Agnes, yine yaş konusundan kafası karışıp, İtalyan bir doktor ile nişanlanır ve ayrılık haberini mektup ile Ernest’e iletir. Sonrasında, ne kadar sonra bilemiyorum, nişanı atan Agnes Amerikaya döner ve Ernest’in inzivaya çekildiği kulübeye, onu ziyarete gelir. Ona hata yaptığını, her zaman hep onu sevdiğini söyler ama Ernest, o gururlu Ernest, onun bu sözlerine istediği cevabı vermez. Kendisini öyle arkadan vuran kadına karşı hiç acıması yoktur, kendi acı çekse dahi. Agnes’in ona hep seslendiği şekilde, “ufaklık” hitabına ise “Ufaklık büyüdü Agg… Sayende” diye cevap vererek aralarındaki köprünün son halatını keser.

Göldeki o konuşmamızdan sonra onu bir daha görmedim.

Eğer beni orada kollarına alsaydı ne olacağını hep merak ettim.

Ama sanırım gururu beni affetmesine izin vermedi.

Bazıları onun, hayatının sonuna dek bu acıyla yaşadığını söylüyor.

Zeki ve zorlu bir maceraperest olan o kızgın adamın kendi neslinin en ünlü yazarına dönüştüğünü duydum.

Ekran Alıntısı1

Çok basit psikoloji belki ama bu kadar basit olması, bunu o kadar etkileyici kılmakta. Tabi bir de Ernest Hemingway’ın 4 defa evlendiğini (derler ki bu ilk büyük aşk travması sebebi ile partnerlerinin onu terk etmesine fırsat vermeden, o terkedip başka kadına gidermiş), ve intihar ederek öldüğünü biliyorsak.

Genel değerlendirmelere bakınca pek de tutmamış bir filmmiş ama ben seviyorum. Daha doğrusu, tekrar izleyebildiğim filmlerden.


Henry Serrano Villard ve James Nagel tarafından yazılmış “Hemingway In Love And War: The Lost Diary of Agnes von Kurowsky, Her Letters, and Correspondence of Ernest Hemingway “ romanından uyarlanmış.

350bcda1ea78f913a6736bee90da0a3b.jpg

Hemingway 1. Dünya savaşında İtalya cephesinde ambulans şoförlüğü yapmış, dizinden yaralanarak Milan’da bir hastaneye gönderilmiş. Villard da gerçekten Hemingway ile aynı hastane koğuşunda kalmış, hem Agnes’i hem de Ernest ‘i tanımış. Onların aşkına şahit olmuş.

Hemingway’de Agnes ile yaşadığı ilişkiden etkilenerek Silahlara Veda’da bir karakteri ondan esinlenerek yaratmış.

5510448c5f2b4132146eda9e7db9d56e.jpg

Agnes Ernest ile tanıştığında 27, Ernest ise 19 yaşındaymış. Yani aslında o kadar da büyük bir yaş farkı yokmuş. Ama belki de o yıllarda bu şekilde değerlendirilmemekteydi. Çift nişanlanmış da, ama nedense sonra Agnes bir mektupla ayrılmış Ernest’den. Sevdiği kadının Avrupa’dan dönmesi ile evlenmeyi bekleyen 19-20 yaşlarındaki bir gencin aşk hayatına ağır bir darbe olmuş. Sonradan filmdeki gibi bir karşılaşmaları olmamış.

e2bc1952bffac3c1966d832f4b7c1a3e.jpg

f92ce001d939815c6f3b6c44a76c981b.jpg

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Aşkta ve Savaşta – In Love and War” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s