Macellan – Stefan Zweig

Deniz, denizcilik, yelkenliler, Hornblower serisi yazımda ifade etmeye çalıştığım gibi bunlar hep çok sevdiğim konulardır. O yazımda fırsat bulup bahsedemediğim bir denizcilik konusu ise kaşiflerdir.

1400-1800 ler arası, gerek kraliyet ve ticaret gemileri ile yasal, gerek korsanlık ile illegal olarak bilinmeyen okyanuslara açılan cesur insanlara müthiş bir hayranlık duyarım. Telefonun navigasyon uygulaması ile bile sokaklarda kaybolmayı başaran modern zaman insanı yanında, hiçbir teknolojik alet olmadan, hatta çizilmiş harita dahi olmadan, sadece gözyüzünü kerteriz alarak, sonuna 3 gün mü, 3 yıl mı sonra ulaşacağını bilmediği bir enginliğe yelken açmak mangal gibi yürek istemiyordur da, nedir?

Macellan

Macellan’ı dünyanın etrafını ilk defa tam tur dolaşan adam olarak biliriz. Bunu tarih kitaplarında çok defa okumuşuzdur. Bazen okuduğumuz her şeyi zihnimizde tam tahayyül etmeyiz. Mesela bu da yola çıkmış, hoooop turunu atmış gelmiş gibi gelir. Peki bu adam kimdir? O dönemin denizcileri arasında hangi adımlar onu yelkenlisinin başında böylesine bir sefere ulaştırmıştır? İşte, Stefan Zweig’ın yazdığı Macellan kitabı ile insanlar, olaylar ete kemiğe bürünmüş.

Daha en baştan 5 gemi, 265 insan ile çıkılan yoldan, 1 gemi ve 18 kişi ile ancak 3 sene sonra dönülmüş, hatta Macellan’ın yola çıkılan noktaya ulaşana kadar dahi hayatta kalamamış olduğunu öğrenmek, kitaba daha merakla sarılmama neden olmuştu.

İspanya kralının isteği üzerine gemi mürettabatı arasında bulunan Antonio Pigafetta isimli bir tarihçi sayesinde olaylar sadece tarihi bir fantezi olarak değil, gerçekçi bir dilde Stefan Zweig’ın anlatı yeteneği ile aktarılmış. Açıkçası bilmediğim bir sürü detay bilgi öğrenmiş olmak bir yana, kitap ile beraber okyanusun ortasında açlıktan kıvranan tayfaların arasında yürüyüp, uzun arayışlar ve umutsuzluklar sonrasında bulunan, sonradan Macellan geçidi olarak bilinecek geçitten geçilirken Macellan ile beraber o gururu hissetmek çok keyifliydi. İsmini hiç sorgulamadan ezbere bildiğimiz yerlere, ilk isim veren insanların adımları… Ne kadar muazzam bir ölümsüzlük.

Böylesine maceraları anlatan daha çok kitap bulmayı ümit ediyorum.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s