From Prada to Nada – 2011

Bu filmi Jane Austen film uyarlamaları yazım için araştırma yaparken öğrenmiştim. Bulması kolay olunca oturup bir Pazar günü izliyeyim dedim.

JA’nın Sense and Sensebility romanından modern zamana, Los Angeles’de babaları ile yaşayan 2 kız kardeş şeklinde uyarlanmış. Bunlar latino kökenli bir aile, lüks bir malikanede bir sürü hizmetçileri ile yaşıyorlar. Kızlardan büyük olan Nora avukatlık eğitimi alıyor ve çok ciddi, kariyer odaklı bir kız. Diğeri Mary ise tam bir şımarık zengin kızı, üniversiteye gidiyor ama çoğunlukla derdi alışveriş ve erkekler.

Babaları ani bir şekilde ölünce, babalarının cenazeye çıkıp gelen gayrimeşru bir oğlu olduğunu öğrenirler. Aynı zamanda babalarının iflas etmiş olduğunu da. Tüm mallar mülkler gider. Kalan borçları ödemek için de evi işleri evleri alıp yenileyip satmak olan üvey abileri ve karısına satarlar. Bu kadın onlardan hiç mi hiç hoşlanmamaktadır ve bir an önce de kapı dışarı etmeye bakar. Gelgelelim bu yengenin bir de yakışıklı ve kibar Edward isimli bir erkek kardeşi vardır. Avukattır, akıllıdır. Kızlarla ilk tanıştığı andan itibaren Nora ile ilgilendiği belli olur. Ama kızların evde yaşama süresi bittiğinden, halalarının yanına, Los Angeles’in doğu yakasına taşınırlar. Dünyadan bir haber, LA ‘de yaşamalarına ve kendileri latin kökenli olmalarına rağmen İspanyolca bilmeyen bu kızlar için yeni mahalle ve yaşamlarına alışmak çok zor olacaktır. Ama tabi ki romandakine paralel karakterler devreye girecektir. Albay Brandon’a karşılık karşı evdeki demirci çocuk, Willoughby’e karşılık üniversitede öğretim görevlisi Rodrigo gibi.

Edward’a karşılık Edward
Albay Brandon’a karşılık Wilmer

Filme uyarlama denebilir mi, tam emin değilim. Karakterler romandakine benzer sebeplerle hareket etmiyor, ya da ancak bu kadar uyarlayabilmişler diyebiliriz. Başlangıç ve arada sırada bir iki esinlenme dışında sense and sensebility’den çok bağımsız bir romantik komedi olarak değerlendirilirse daha izlenebilir olur. Zenginken birdenbire o zenginliği kaybeden züppe kızların, hayatlarını yola sokarken başlarından geçen yarı komik, yarı romantik olaylar. Öyle süper bir film değil ama zaman geçirmelik, idare eder.

İnternette kadın oyuncular ile ilgili çeşitli olumsuz yorumlar vardı. Bronzlaştırıcı makyajla latino yapılmışlar vs gibi. Ben büyük abla rolündeki Camilla Belle’i beğendim, belki de karakter olarak biraz daha az rahatsız edici olduğu için ama ana romandaki Dashwood kızları ile karşılaştırırsak her iki kızda kültürsüz, beceriksiz ve ne yaptığını bilmez gibi kalırlar.

Camilla Belle en azından sevimli

Yine de diğer, klişelerle dolu pek çok Amerikan romantik komedi filmlerine göre bence daha tolere edilebilir. Neden Amerikan romantik komedi filmlerinin büyük bir kısmını sevmiyorum, onu ayrı bir yazıda aktaracağım.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


From Prada to Nada – 2011” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s